Zum Planer hinzugefügt
Vom  Planer geloscht

Sądeckie pielgrzymowanie – do sanktuariów św. Kingi oraz św.św. Andrzeja Świerada i Benedykta
2014-08-19

Na ziemi sądeckiej znajdują się dziesiątki świątyń – kościołów i dawnych cerkwi greckokatolickich. Są wśród nich także miejsca wyjątkowe, od dawna otoczone szczególnym kultem religijnych mieszkańców regionu, miejsca, do których przybywają licznie pielgrzymi także z dalekich stron, nawet z zagranicy. To sanktuaria w Starym Sączu, gdzie czczona jest św. Kinga, oraz w Tropiu, gdzie wierni przybywają pomodlić się do świętych Andrzeja Świerada i Benedykta. Te trzy osoby związane były z regionem sądeckim – w szczególności św. Kinga, która ostatnie lata życia spędziła w Starym Sączu.

Sanktuarium św. Kingi w prastarym klasztorze Klarysek w Starym Sączu jest miejscem odwiedzanym przez zdecydowanie większą liczbę pielgrzymów niż Tropie. Choć Kinga (1234–92), córka króla Węgier Beli IV, została ogłoszona błogosławioną dopiero w 1690 r., zaś świętą podczas uroczystej mszy świętej w Starym Sączu, odprawionej w 1999 r. przez papieża Jana Pawła II, to opinia o świętości otaczała ją już za życia. Jako żona księcia krakowskiego Bolesława Wstydliwego została fundatorką starosądeckiego klasztoru, do którego po śmierci męża wstąpiła i w którym zmarła. Uznawana jest m.in. za patronkę Królestwa Polskiego i Litwy, diecezji tarnowskiej oraz górników solnych – według legendy to dzięki niej odkryto złoża soli w Wieliczce i Bochni. Jest także otoczona szczególną czcią na Węgrzech, dlatego też obok klasztoru stoi okazała, drewniana Brama Seklerska.

Do malowniczo położonego romańskiego kościółka z XI w. w Tropiu nad Jeziorem Czchowskim przyjeżdżają wierni nie tylko z Polski, ale przede wszystkim ze Słowacji. We wczesnym średniowieczu osiedlił się tu w odosobnionej pustelni Świerad (koniec X w.–ok. 1034), który z czasem przybrał imię zakonne Andrzej. Według tradycji to w Tropiu jego uczniem i towarzyszem został Benedykt (koniec X w.–1037). Z Tropia obaj udali się do klasztoru w Nitrze (obecnie na Słowacji). Już pół wieku po ich śmierci mnichów-pustelników ogłoszono świętymi: obaj szczególną czcią otoczeni są na Słowacji jako patroni diecezji w Nitrze, najstarszej w kraju, zaś św. Andrzej Świerad jest również patronem młodzieży słowackiej.