Dodano do planner
Usunięto z planner

Miodowa kraina
2014-09-16

Gdy wiosną i latem na górskich łąkach zakwitają wielobarwne kobierce kwiatowe, gdy w powietrzu unosi się zapach kwitnących lip, wszędzie rozbrzmiewa brzęcząca muzyka – to tysiące pszczół uwijają się, by zebrać pyłek i nektar. Każdy, kto lubi przepyszne, słodkie miody, powinien wsłuchać się w tę melodię, bo to dzięki niej można zakosztować miodowych rozkoszy podniebienia!

Okolice Gorlic i Nowego Sącza znane są szeroko właśnie jako ośrodki produkcji miodu. Niemal w każdej miejscowości są mniejsze lub większe pasieki, wszędzie znajdą się pasjonaci pszczół, którzy mają choć kilka uli, ale są też wielkie gospodarstwa pasieczne, znane w całym kraju. Jednym z nich jest „Sądecki Bartnik” w Stróżach, w pobliżu Grybowa, kolejny to pasieka „Barć” w Kamiannej, w okolicy Krynicy-Zdroju. Wizyta w nich to nie lada gratka dla miodowych smakoszy. Można tam zakupić miody różnych gatunków lub wyroby z wosku pszczelego. Ta wytwarzana przez pszczoły substancja ma niezwykłe właściwości – można z niej przyrządzać produkty lecznicze, wytapiać świece, ale też tworzyć prawdziwe dzieła sztuki rzeźbiarskiej. Na tym nie kończą się jednak atrakcje – zarówno w Stróżach, jak i w Kamiannej obejrzeć można niezwykłe skanseny. Są w nich drewniane domostwa, przeznaczone nie dla ludzi, lecz dla pszczół. To ule o wymyślnych nieraz kształtach lub te najprostsze, wykonane z koszyka czy wydrążonego pnia drzewa. Można również zwiedzić ciekawe ekspozycje poświęcone pszczelarstwu i życiu pszczół lub wziąć udział w warsztatach, podczas których poznamy tajniki pracy pszczelarza. A gdy zgłodniejemy, możemy odwiedzić regionalne karczmy, serwujące różne specjały, do których przyrządzania oczywiście wykorzystuje się przeróżne miody.

Miody w regionie powstają nie tylko w Kamiannej czy Stróżach. W wielu innych miejscowościach są pasieki, w których można kupić ten produkt, a także wziąć udział w warsztatach z pszczelarzem, jak również znaleźć nocleg. Najlepiej wybrać któreś z gospodarstw agroturystycznych z pasiekami z oferty „Małopolskiej miodowej krainy”.