Dodano do planner
Usunięto z planner

Tradycje miejscowego rzemiosła i sztuki ludowej
2014-09-16

Barwna sztuka ludowa i wyroby lokalnego, tradycyjnego rzemiosła są dziś w modzie. Po ludowe wzory chętnie sięgają projektanci mody, kolekcjonerzy sztuki poszukują oryginalnych dzieł, a w wyrabianych ręcznie produktach rzemiosła wielu ludzi odkrywa nie tylko ich trwałość i jakość, ale przede wszystkim niepowtarzalność oraz walory ekologiczne.

Sądecczyzna i okolice Gorlic to regiony znane z kultywowania tradycji lokalnej. Tu do dziś wielu pasjonatów i lokalnych społeczników podtrzymuje i pielęgnuje wzorce miejscowej sztuki ludowej, przekazując jej tradycje młodym pokoleniom. Pogórzanie, Lachy Sądeckie, Górale Sądeccy i Czarni, wreszcie Łemkowie – wszędzie znajdziemy odmienności we wzorach, strojach, rzemiośle i oczywiście tradycyjnym budownictwie. W licznych miejscowościach wciąż czynnych jest wielu twórców parających się sztuką ludową. Wśród nich znajdziemy artystów, których dzieła są znane i cenione zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski. Znanym ośrodkiem rzeźby ludowej jest Paszyn, gdzie do dziś działa wielu rzeźbiarzy, zaś w miejscowym Muzeum Rzeźby Ludowej zobaczyć można wiele ich dzieł. Tu dłutem rzeźbi się w drewnie, najczęściej lipowym. Wielu innych rzeźbiarzy z regionu również było przez pewien okres swej twórczości związanych z ośrodkiem w Paszynie.

Podczas gdy rzeźbą zajmują się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, hafciarstwo to niemal wyłączna domena płci pięknej. To mozolna, wymagająca ogromnej zręczności i precyzji praca, dzięki której powstają nie tylko fantastyczne, wielobarwne zdobienia strojów ludowych: parzenice na góralskich spodniach, ornamenty na kaftanach i kobiecych gorsetach. Haftami ozdabia się również obrusy, serwety, makatki, a także stroje liturgiczne, jak ornaty czy stuły.

Równie trudne i wymagające anielskiej wręcz cierpliwości jest wyrabianie koronek. Sławnym ośrodkiem koronkarstwa, a ściślej specyficznej techniki koronki klockowej, jest Bobowa. Właśnie tu odbywa się znany na całym świecie Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej. A przez okrągły rok zwiewne, delikatne koronki klockowe możemy podziwiać w tamtejszej Galerii Koronki Klockowej, w której również można zobaczyć, jak takie koronkowe arcydzieła powstają.

Oczywiście na rzeźbie, hafcie i koronkach nie kończy się bogactwo miejscowej kultury ludowej: lokalni twórcy zajmują się także malowaniem na szkle, wytwarzaniem ozdób z bibułki czy wikliniarstwem.