Dodano do planner
Usunięto z planner

WYSTAWA "KUŚNIERSTWO NA SPISZU"
2017-12-14

W imieniu Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników sztuki do oglądania wystawy pt. "Kuśnierstwo na Spiszu" w Domu Gotyckim (ul. Lwowska 3).

Wystawa została przygotowana przez Lubowelskie Muzeum – Zamek w Starej Lubowli przy współpracy z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Będzie ona czynna do 8 marca.

Kuśnierstwo należało do najpopularniejszych rzemiosł na Słowacji. Cech kuśnierzy w Starej Lubowli już w połowie XVIII w. działał bardzo prężnie – produkowano krótkie i długie kożuchy, serdaki, spodnie ze skór baranich, baranice i rękawice. Na kożuchy i serdaki używano najczęściej skór owczych i jagnięcych, ale bywało, że i z dzikich zwierząt. Kożuchy w spiskich wioskach bardzo często produkowano w warunkach domowych, a więc nie była to domena wyłącznie profesjonalnych rzemieślników.

Zbiór w Muzeum Lubowelskim, na który składa się ponad siedemdziesiąt kożuchów i serdaków, dokumentuje zarówno umiejętności mistrzów-kożuszników, jak i ich wrażliwość estetyczną. Sporo mówi też o gustach użytkowników tej odzieży.


Godziny otwarcia Domu Gotyckiego:
- wtorek – czwartek 9.30 – 15.00
- piątek 9.00 – 17.00
- sobota, święta 9.00 – 16.00

* Dom Gotycki jest nieczynny: w niedziele i poniedziałki, pierwszy i drugi dzień Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało, 1 i 6 stycznia, 1 listopada, 25 i 26 grudnia.

Organizator: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Lubowelskie Muzeum

Źródło: http://muzeum.sacz.pl/strony_aktualnosci/wystawa-kusnierstwo-na-spiszu/