Bitwa Gorlicka 100 lat później

Dodano do planner
Usunięto z planner
Małopolska
Start: piątek, 1 maja 2015
Koniec: sobota, 2 maja 2015

1 i 2 maja w Gorlicach będą miały miejsce obchody 100-lecia Bitwy Gorlickiej – informuje gorlicki oddział PTTK. W sobotę 2 maja w Sękowej odbędzie się rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami. Będzie to największe w tym roku międzynarodowe widowisko historyczne o tematyce batalistycznej z okresu I wojny światowej. Wydarzenie ma promować region wśród turystów i upamiętniać jedno z najbardziej przełomowych wydarzeń I wojny światowej.

- Widowiskowa rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami odbędzie się z udziałem międzynarodowych grup rekonstrukcyjnych - informują samorządowcy z Gorlic. - Na widzów czekają niespotykane dotąd w tego typu widowiskach efekty pirotechniczne, realistyczna scenografia pola bitwy, samolot i balon z epoki, szpital wojskowy, a nawet bal garnizonowy.

Na tym nie koniec atrakcji związanych z obchodami 100-lecia bitwy. W tych dniach będzie można wysłuchać uroczystego koncertu i obejrzeć przegląd orkiestr wojskowych, zwiedzić pole bitwy, stanowiska walczących stron, sztabów armii, punktów sanitarnych, jak również pojeździć na najstarszej w kraju czynnej karuzeli, zobaczyć pokazy kawaleryjskie, zapoznać się z działaniem poczty polowej, posmakować kuchni wojskowej, a wieczorem wziąć udział w seansie kina plenerowego.
Jednym z elementów obchodów będzie pokaz światło-dźwięk, na gorlickim rynku, w inspirowany wydarzeniami bitewnymi w wykonaniu Teatr KTO z Krakowa, reżyseria Jerzy Zoń. Transmisję przedstawienia przewidziano w kanale TVP Historia.
Swój udział w obchodach zapowiedziały grupy rekonstrukcyjne z kraju, Ukrainy, Litwy, Rosji, Białorusi, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier.

Przypomnijmy, że 2 maja 1915 roku Gorlice stały się areną największej bitwy I wojny światowej na froncie wschodnim. W „operacji gorlickiej” poległo ponad 20 000 żołnierzy, przedstawicieli wszystkich narodowości Środkowo-Wschodniej Europy między innymi Rosjan, Niemców, Austriaków, Węgrów, Polaków, Ukraińców, Słowaków i Czechów. Z kilkuset zabudowań miasta ocalało zaledwie kilkadziesiąt, a liczba mieszkańców skurczyła się z 7 do 2 tysięcy. Na długie lata Gorlice utraciły swój dotychczasowy, ogromny potencjał gospodarczy i przemysłowy, którego odbudowa trwała około 50 lat. Na terenie Gorlic znajduje się 6 cmentarzy z okresu I Wojny Światowej, gdzie w mogiłach zbiorowych i pojedynczych spoczywa blisko 1600 żołnierzy różnych narodowości i wyznań.


Program obchodów jubileuszu:
1 maja
- Inauguracja Balonowego turnieju Polski o puchar Franciszka Janika (1-3 maja 2015),obiekty OSiR w Gorlicach, ul. Sportowa;
- Międzynarodowa konferencja historyczna, Gorlickie Centrum Kultury,
ul. Michalusa 4;
- Nabożeństwo ekumeniczne i Apel Poległych na Cmentarzu nr 91 w Gorlicach, ul. Korczaka,
- Musztra paradna w wykonaniu grup rekonstrukcji oraz koncert orkiestr wojskowych z Węgier, Austrii i Polski, Rynek w Gorlicach;
- Koncert muzyki poważnej w Bazylice Mniejszej w Gorlicach inaugurujący oficjalne obchody 100. rocznicy Bitwy przypadającej na 2 maja 2015 r.;
- Koncerty muzyki folkowej, pokazy kulinarne, wernisaże wystaw fotograficznych.

2 maja 2015
- Ceremonia na Cmentarzu nr 123 „Pustki” w Łużnej,
- Rekonstrukcja epizodu Bitwy pod Gorlicami, okolice kompleksu sportowego „Orlik” w Sękowej,
- Teatralny pokaz światło-dźwięk inspirowany wydarzeniami bitewnymi – Teatr KTO, reż. Jerzy Zoń, Rynek w Gorlicach, transmisja w kanale TVP Historia.


Zdjęcia przedstawiają rekonstrukcje bitwy pod Gorlicami z poprzednich lat.

źródło: PTTK Gorlice

Zdjęcia: PTTK Gorlice