Jaworzyna Krynicka kusi zimą, Małopolska zbroi sie w armatki.

Dodano do planner
Usunięto z planner
Małopolska
Start: sobota, 13 grudnia 2014
Koniec: niedziela, 14 grudnia 2014
Karnety w promocyjnych cenach, testy nart, konkursy z nagrodami-niespodziankami, zabawa na śniegu, prezenty dla dzieci, a na koniec dnia niebo nad Jaworzyną Krynicką rozpali się od fajerwerków. – W ten sposób oficjalnie rozpoczniemy sezon zimowy – podkreśla Marek Sowa, marszałek Małopolski. Dlaczego drugi już raz w Beskidzie Sądeckim? – Chcemy, aby narciarze i snowboardziści poznali zimowe skarby Sądecczyzny i Gorlickiego. A jest tutaj już 10 stacji narciarskich i ponad 100 km tras zjazdowych – podkreśla Leszek Zegzda, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej. – Jaworzyna Krynicka to zaś stacja
z wielkimi perspektywami. W dodatku bardzo malowniczo położona – dodaje prezes MOT. I to jej stoki będą w sobotę sceną Ogólnopolskiego Otwarcia Sezonu Zimowego (godz. 17, przy górnej stacji). Na Jaworzynie Krynickiej będzie się więc sporo działo... – Nie może was tutaj zabraknąć – przekonują gospodarze malowniczej stacji. A Paweł Mierniczak, dyrektor MOT przypomina: – W Beskidzie Sądeckim są idealne warunki do uprawiania narciarstwa, tak zjazdowego jak i biegowego.
Nowe bramki na Jaworzynie
Jaworzna Krynicka, wyniesiona 1114 m n.p.m., kusić będzie narciarzy m.in. sześcioosobową gondolą, dwoma czteroosobowymi krzesełkami, siedmioma wyciągami orczykowymi, a także ponad 8 km tras zjazdowych. 5 km z nich zostało oświetlonych, a czerwona „1” – o długości 2600 m – jest najdłuższą oświetloną trasą w Polsce. W tym sezonie na Jaworzynie Krynickiej pojawią się nowoczesne bramki do odczytu karnetów narciarskich – system Skidata (nie będzie już trzeba wyciągać więc skipassów i przykładać ich do czytnika) – a także możliwość zakupu kart przez internet. A to nie koniec narciarskich atrakcji na malowniczym wierzchołku. Tuż obok, właściwie za miedzą, w Leśnym Kompleksie Promocyjnym Leśnego Zakładu Doświadczalnego Krynica, zostaną bowiem tradycyjnie wytyczone trasy do uprawiania narciarstwa biegowego.
Air Pad i Rotondo
W pobliżu jest też stacja Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla, gospodarz ubiegłorocznego otwarcia sezonu. Oświetlono tu wtedy jeden z najpopularniejszych stoków – „Polanki”. Od tego też czasu, gdy słońce zajdzie, narciarze mogą korzystać z 6 km tras. W sumie jest tu ponad 11 km tras na malowniczych stokach pasma Jaworzyny (zjeżdżać można ze 1001 m n.p.m.). Są dwa krzesełka, a także siedem orczyków. W tym sezonie w Dwóch Dolinach pojawi się poduszka Air Pad – do nauki skoków na nartach i snowboardzie. Wytyczona zostanie też nowa trasa biegowa. Będzie wiodła wzdłuż grani – od stacji górnej wyciągu krzesełkowego Wier chomla I – do Bacówki nad Wierchomlą. „Toczek” wzbogacił się o system pomiaru czasu (slalom gigant), a najmłodsi będą mogli wziąć udział w Mini Snow Safari. Wspomnieć też wypada, że gościem specjalnym tegorocznych ferii zimowych w Wierchomli będzie Otylia Jędrzejczak, która poprowadzi zajęcia sportowe dla najmłodszych – będzie to „WF z Mistrzem”. W Ryterskim Raju przybył wyciąg orczykowy, a także powiększyła się „ośla łączka. – Będziemy też promować wspólne imprezy z sądeckim Miasteczkiem Galicyjskim – przypomina Beata Handzel, szefowa Ośrodka Narciarsko - Rekreacyjnego Rytro. – Subregion gorlicko-nowosądecki coraz mocniej stawia na rozwój turystyki. Dzięki pieniądzom pochodzącym m.in. ze szwajcarskiego programu współpracy Ryterski Raj udało się wyposażyć w dwa niezwykłe urządzenia. Ski train to specjalna taśma symulująca zjazd ze stoku, a dzięki karuzeli Rotondo można – jeżdżąc w kółko – ćwiczyć prawidłową postawę – przypomina prezes Zegzda. Inne ośrodki (Krynica, Sękowa, Tylicz, Piwniczna) również szykują niespodzianki dla narciarzy, ale też turystów, którzy nad zjeżdżanie przedkładają spacery w malowniczej okolicy. Wspomnieć wypada również o malowniczej trasie biegowej „Śnieżne trasy przez lasy”, którą wytyczono w sołectwie Krzywa (okolice Magury Małastowskiej).
Małopolska się zbroi
Około 250 km tras zjazdowych, blisko 60 stacji, ponad 300 wyciągów, a do tego coraz więcej armatek śnieżnych i instalacji do sztucznego naśnieżania. Małopolskie ośrodki rozrastają się, pięknieją, pojawiają się w nich wspólne skipassy, nowoczesne urządzenia do treningu, a także krzesełka ze światowej półki. Takim oto „uzbrojeniem” Małopolska zamierza walczyć o narciarzy, snowboardzistów i turystów. Organizatorem Ogólnopolskiego Otwarcia Sezonu Zimowego jest Małopolska Organizacja Turystyczna, a partnerami: Województwo Małopolskie, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna, a także miasto i gmina Krynica-Zdrój. Otwarcie jest współfinansowane z projektu „Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego” w ramach szwajcarskiego programu współpracy realizowanego przez MOT w partnerstwie z powiatami: gorlickim i nowosądeckim, z MARR w roli lidera.