Rewizor najpierw w Starym Sączu

Dodano do planner
Usunięto z planner
Stary Sącz, Batorego 23
sobota, 18 października 2014 12:00-20:00
Jeszcze w lipcu podczas jednej z konferencji prasowych Jerzy Stuhr zapowiadał przedpremierowy pokaz „Rewizora” w kinie Sokół w Starym Sączu, gdzie kręcony był spektakl. Już wiadomo, że odbędzie się on w sobotę 18 października – zapowiada CKiS w Starym Sączu. Są jeszcze zaproszenia!

Przyzwyczajeni jesteśmy, że produkcje teatru telewizji to inscenizacje realizowane najczęściej we wnętrzach, tymczasem „Rewizor” powstawał w dużej mierze w plenerach, co odróżnia go od innych produkcji Teatru Telewizji Polskiej, jak również sprawia, że wiele osób myli go z filmem. Ta w swojej istocie hybrydowa (teatralno-filmowa) produkcja powstawała w Starym i Nowym Sączu oraz Barcicach. Zgodnie z zapowiedzią producenta „Rewizor” to jedna z czterech tegorocznych premier Teatru Telewizji i najważniejsza (największa) produkcja w tym roku.

Swoją telewizyjną premierę spektakl będzie miał 24 listopada, ale już 18 października mieszkańcy Nowego i Starego Sącza oficjalnie będą mieli okazję jako pierwsi zobaczyć dzieło Jerzego Stuhra w pełnej krasie na ekranie kinowym starosądeckiego Sokoła. Wcześniej taką okazję mieli jedynie członkowie komisji kolaudacyjnej (był to zamknięty pokaz o charakterze formalno-technicznym).
Szczegóły uroczystego pokazu trzymane są w tajemnicy. Wiadomo, że w pokazie weźmie udział osobiście Jerzy Stuhr, spora część jego ekipy i zaproszeni goście.

Na pokaz zaplanowany o godz. 12 zaproszeni zostaną w pierwszej kolejności artyści i członkowie ekipy technicznej oraz pozostałe osoby zaangażowane w produkcję, w tym statyści, a zaproszenia będą kierowane w pierwszej kolejności ze strony producenta. Drugi pokaz w tym samym dniu o godz. 16 będzie mieć charakter bardziej otwarty, choć również niezbędne będą zaproszenia. Pomiędzy spektaklami przewidziana jest konferencja dla mediów. Dystrybucją swojej puli zaproszeń zajmuje się Centrum Kultury i Sztuki, a odebrać będzie można je w informacji turystycznej działającej w Starym Sączu przy Rynku 5, począwszy od godz. 12, we wtorek 7 października. Liczba wydawanych zaproszeń jest limitowana.

Organizatorem pokazu (a w zasadzie dwóch bliźniaczych pokazów w ciągu jednego dnia) jest Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu wspólnie z Telewizją Polską i z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, który dofinansował produkcję.

Autor: Mikołaj Gogol
Reżyseria: Jerzy Stuhr
Przekład: Julian Tuwim
Zdjęcia: Jolanta Dylewska
Scenografia: Ryszard Melliwa
Kostiumy: Zofia de Inez-Lewczuk
Muzyka: Krzysztof Suchodolski

Obsada: Jerzy Stuhr (Horodniczy), Agata Kulesza (Żona Horodniczego), Grzegorz Mielczarek (Bobczyński), Zbigniew Zamachowski (Dobczyński), Adam Serowaniec (Chlestakow), Piotr Cyrwus, Roman Gancarczyk, Jacek Romanowski, Dariusz Gnatowski, Lidia Bogaczówna, Tomasz Schimscheiner, Grzegorz Łukawski, Andrzej Franczyk, Tomasz Międzik, Marcin Sianko.

Źródło: CKiS w Starym Sączu