Kolebka przemysłu naftowego – Gorlice szlak naftowy, Łosie szlak maziarski, skanseny w Gorlicach i Libuszy
2014-08-05

Ropa, Ropka, Ropica - te nazwy rzek i miejscowości wskazują na historyczne początki wydobywania na ziemi gorlickiej „oleju ziemnego”, a wraz z nimi pierwsze dzikie kopanki i kiwony służące wydobywaniu ropy. Potem pojawił się chemik Ignacy Łukasiewicz, wynalazca pierwszej lampy naftowej i inicjator przemysłu naftowego, który odmienił życie w tej części regionu, zanim świat dowiedział się o naftowej potędze Rockefellerów.

Maziarze, sprzedawcy mazi – produktu destylacji ropy używanego do smarowania kół i kopyt końskich, docierali w XIX w. wozami aż do Jekaterynburga i na Bałkany, nawołując klientów „maaazi, mazi, komu mazi?”.
Dziś takie okrzyki wznoszą turyści podczas przejażdżek wozami maziarskimi wyruszającymi z Zagrody Maziarskiej – bardzo ciekawego muzeum w Łosiu. Obok maziarzy, wywodzących się z Łemków, prezentowane są tu ginące zawody: dziegciarze (wypalający w ziemi dziegieć z węgla drzewnego) z Bielanki czy łyżkarze (toczący drewno na sznurkowych tokarkach) z Nowicy. Nie mniej ciekawie prezentują się dzieje wydobywania ropy w zbiorach Muzeum Regionalnego PTTK i Muzeum Gorlickiego Kopalnictwa Naftowego
- kopalnia „Magdalena" w Gorlicach oraz skansenu Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w pobliskiej Libuszy.

Miejsca

Pokaż wszystkie miejsca →

Trasy

Pokaż wszystkie trasy →