Dodano do planner
Usunięto z planner

KONCERT - DUODRAM "KRÓL DUCH" J. SŁOWACKIEGO
2018-08-27

Serdecznie zapraszamy 1 września do CERKWI GRECKOKATOLICKIEJ w miejscowości Bartne na koncert - Duodram "KRÓL DUCH" J. Słowackiego.

Spektakl jest zwartym poetyckim opisem dziejów Ducha Polskiego od narodzin państwa do momentu Chrztu Świętego. Scenariusz i reżyseria: Monika Rasiewicz; Muzyka: Bogumiła Gizbert-Studnicka; Recytacja: Monika Rasiewicz.

Estetyka spektaklu skromna i powściągliwa wobec ekspresji Słowa opiera się na prostych zabiegach scenicznych, operuje skromnymi gestami, elementami kostiumów i rekwizytami; nawiązując do stylistyki wypracowanej przez Teatr Rapsodyczny Mieczysława Kotlarczyka. Warto wspomnieć, że jednym z aktorów tego zespołu był młody Karol Wojtyła, kreujący postać Bolesława Śmiałego w jego sporze etycznym z ówczesnym Biskupem Krakowskim Stanisławem Szczepanowskim, który z ręki króla poniósł śmierć przy Ołtarzu Sanktuarium na Skałce.

Spektakl ma ogromną siłę przekazu chrześcijańskich i patriotycznych wartości wpisując się tym samym w nurt Uroczystych Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego.

Wstęp bezpłatny!


Organizator: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach – oddział, ZAGRODA MAZIARSKA W ŁOSIU


Zdjęcia: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów instytucja kultury Województwa Małopolskiego