Dodano do planner
Usunięto z planner

"MUZYKA ZAKLĘTA W DREWNIE" - WIDYMO W KOŚCIELE W SĘKOWEJ
2018-07-23

Serdecznie zapraszamy na przepiękny koncert zespołu WIDYMO w Sękowej, który odbędzie się 29 lipca 2018 roku o godzinie 17:00 w kościele pw. św. św. Apostołów Filipa i Jakuba.

WIDYMO

„Echo Gór Słonnych”

Muzyka ludzi z Gór Słonnych na głosy i historie o tym, co było i co się staje. Taka muzyka, żeby usłyszeć i opowiedzieć, a tam, gdzie tajemnica, urwać w pół dźwięku... Świat zaklinamy wielogłosem osobowości, kultur i obrządków. Widymo, bo wiedamy, wiemy, że sztuka rodzi się w spotkaniu. WIDYMO - z staro-cerkiewno-słow. - to wiemy, znamy.

Widymo to dwanaście kobiet obdarzonych głosami o różnorodnych barwach. Swym polifonicznym śpiewem wprowadzają słuchaczy w wielokulturową przestrzeń Karpat.

Zespół powstał w 2000 roku w Sanoku, narodził się z fascynacji odnalezionymi i odśpiewywanymi na nowo pieśniami Karpat.

Zespół jest zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyki folkowej i etnicznej oraz na kameralne śpiewy w muzeach, galeriach i klubach. Występował m. in. w Polsce podczas festiwali: „Kultura Rytmu” w Bielsku-Białej, „Jeden Bóg – wiele kultur” w Sanoku, na „Watrze Łemkowskiej” w Zdyni, podczas „Nocy Bieszczadzkich” w Szczecinie, „Muzyki w Muzeum” w Warszawie, na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich (Terespol-Warszawa), jak również na ukraińskiej „EtnoEwolucji” w Kosmaczu, „Slovakiatour” w Bratysławie czy w klubie „Dzyga” we Lwowie. Widymo śpiewało dla Radiowej Trójki w Mucznem oraz Radia Rzeszów.

W 2005 roku na „Scenie Otwartej” podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie zespół otrzymał III nagrodę. Gościnnie wystąpił także na płycie „Motion Rootz Exmerimental 2006” grupy Village Kollektiv. W 2008 roku Widymo współpracowało z grupą Blackhole Factory podczas realizacji polsko-niemieckiego projektu „Sanok Songlines”.

W 2011 podczas XIV Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w Warszawie Widymo zostało wyróżnione przez jury oraz otrzymało Nagrodę Publiczności „Burzę Braw”. Wraz z Denisem Kolokolem, kompozytorem muzyki elektronicznej z Zaporoża oraz Alexandrem Chikmakovem, gitarzystą z Ałma Aty, zespół w 2011 roku stworzył Projekt Elektro-Widymo, który został zaprezentowany m. in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, w sanockiej galerii „Bazar Sztuki” podczas międzynarodowego Festiwalu Huculskiego „Słowiańska Atlantyda” i na festiwalu Łemkowska WATRA .

We wrześniu 2012 roku Widymo na zaproszenie "Alba Kultr" odbyło trasę koncertową po Nadrenii Północnej-Westfalii w ramach sieci muzyki globalnej "Klangkosmos". Jeden z koncertów był retransmitowany przez WDR3.

Zespół angażuje się w inicjatywy artystyczne mające na celu ochronę dziedzictwa kulturowego. Stale współpracuje z Uniwersytetem Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. w 2014 roku - turne koncertowe w Hamburgu i okolicach. Koncertujemy głównie w Polsce.

Nagrania: 2004 (płyta A NASZY DWORY - WYSOKIE GÓRY) 2013 - (PŁYTA CHMIELNIE). Obecnie pracujemy nad następną płytą (Kolędy).

Marianna Jara - kierowniczka zespołu

Wstęp bezpłatny!

Organizator: Małopolska Organizacja Turystyczna

Źródło: http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=muzyka