Dodano do planner
Usunięto z planner

"MUZYKA ZAKLĘTA W DREWNIE" - PIANO SOLO W POWROŹNIKU
2018-07-06

Serdecznie zapraszamy na niepowtarzalny koncert Wojtka Szczepanika - piano solo w Powroźniku, który odbędzie się 8 lipca 2018 roku o godzinie 17:00 w cerkwi pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła.

Wojtek Szczepanik – 21-letni pianista, kompozytor, twórca należący do nurtu „modern classical”.

Początki:

Wojtek swoją przygodę z muzyką rozpoczął jako gitarzysta. Komponował małe utwory, pisał do szuflady, improwizował i jamował z okolicznymi muzykami. Swoje pierwsze kroki stawiał na scenie w zespołach rockowych, bluesowych i jazzowych. W 2011 odkrył fortepian, który zmienił jego podejście do muzyki. Znalazł instrument, który był w stanie zastąpić mu zespół i niezwykle szybko rozwinąć wyobraźnie muzyczną. Rozpoczął karierę solową.

Wojtek Szczepanik mimo młodego wieku i krótkiej kariery w przeciągu roku zdążył wystąpić na scenach największych polskich miast m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku. Ma na koncie wiele koncertów – tych większych, i tych kameralnych - mniejszych. Jego twórczość pojawiła się na dwóch sesjach Sofar Sounds w Warszawie oraz Krakowie. Jest finalistą konkursu Transatlantyk Instant Composition Contest z roku 2016 i 2017. To międzynarodowy konkurs, który polega na komponowaniu muzyki na fortepianie do obrazu bez wcześniejszego przygotowania przed publicznością oraz wyselekcjonowaną jury. Jego doświadczenia nie kończą się w Polsce, bowiem wystąpił także za granicą – w Niemczech czy na Łotwie.

W 2014 roku wydał swój debiutancki album „Margines”. To zbiór 8 utworów, skomponowanych na fortepian. To moment otworzenia szuflady z muzyką i pokazanie jej światu. To lekka, delikatna i przyjemna płyta, którą w skrócie można zdefiniować jako splot ciekawych melodii i niewinnych kombinacji z metrum.

W 2016-2017 pojawiła się płyta INSTINCT wydana pod szyldem szwedzkiej wytwórni 1631 Recordings. INSTINCT to nie tylko kolekcja 8 utworów, to zdecydowanie coś więcej, ponieważ za tym krążkiem kryje się wiele głębokich idei. Nagrana została w standardzie strojenia 432 Hz, który pozytywnie wpływa na zdrowie rezonując z ludzkim ciałem.

To muzyczna próba uchwycenia piękna natury. Jej spokoju i potęgi. To także odskocznia od miejskiego życia. Kluczowym elementem pracy na płytą jest dostosowanie barwy dźwięku, która ma ogromny wpływ na ostateczny odbiór. W muzyce liczą się nie tylko, jak mogłoby się wydawać, nuty i pauzy, lecz brzmienie samo w sobie. Nie jest łatwo stworzyć niepowtarzalną, jedyną w swoim rodzaju barwę dźwięku, która będzie charakterystyczna dla danego artysty lub płyty. Właśnie dlatego pianino ustawiono na środku zabytkowej kaplicy zbudowanej wyłącznie z drewna. Odbijający się od dębowych desek dźwięk charakteryzuje się barwą ciepłą, głęboką i pełną.
Płyta zdobyła uznanie i wiele wysoko ocenianych recenzji zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

To zdecydowanie nie butne, wirtuozerskie popisy, jakie wśród pianistów zdarzają się bardzo często. Instynkt to materiał do słuchania. Wiele razy. I w wielu różnych okolicznościach. Często dobry instrumental chwali się, mówiąc, że byłby to znakomity soundtrack do wielkiej filmowej produkcji.” |Redaktor Miłosz Karbowski dla www.fyh.com.pl

Wstęp bezpłatny!

Organizator: Małopolska Organizacja Turystyczna