Dodano do planner
Usunięto z planner

Wystawa „POLSKO-SŁOWACKA KONFEDERACJA RZEŹBIARZY: MARIAN PAŻUCHA I JAN KRLIČKA
2018-02-06

W imieniu Dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu i Autorów serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „POLSKO-SŁOWACKA KONFEDERACJA RZEŹBIARZY: MARIAN PAŻUCHA I JAN KRLIČKA, które odbędzie się 16 lutego 2018 roku o godzinie 17:00 w galerii w ratuszu w Miasteczku Galicyjskim. Wystawę będzie można oglądać do 8 kwietnia 2018 roku.

Dzieła obu autorów przedstawiają podobne treści, natomiast sposób ich wypowiedzi artystycznej jest dużym zaskoczeniem pod względem pomysłowości, prostoty jak też łatwości ukazywania wybranej opowieści. Formalnie są zbliżeni poprzez to, że ich reliefy i rzeźby są malowane. Jednak każdy z nich cechuje się inną wrażliwością, które przekłada się na indywidualny styl pracy.

MARIAN PAŻUCHA maluje i rzeźbi w drewnie od początku lat 70. XX wieku. Posiada nawet uprawnienia rzeźby w drewnie. Prace jego pokazują kulturę materialną i duchową jak też przyrodę Karpat. Jego prace można oglądać w wielu kolekcjach w kraju oraz za granicą.

JÁN KRLIČKA urodził się w byłej Czechosłowacji, później jego rodzina przeniosła się do Preszowa, gdzie obecnie przebywa do dzisiaj. Mówią o nim, że jest wielkim samoukiem, który rzeźbą zajmuje się od najmłodszych lat. Jego prace nawiązują tematyką do historii biblijnych i świętych, historii życia codziennego. Jest twórcą pomalowanych i wypolerowanych reliefów oraz rzeźb wolno stojących. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach słowackich, na Węgrzech, w Polsce, Kanadzie jak też Wielkiej Brytanii.


Wstęp wolny!

Organizator: Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Źródło: http://muzeum.sacz.pl/strony_aktualnosci/12662-2/