Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce

Dodano do planner
Usunięto z planner
Małopolska
Start: sobota, 23 kwietnia 2016, 09:00
Koniec: sobota, 23 kwietnia 2016, 21:00

Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce

Szczawnica, 23 kwietnia 2016


W tym roku małopolskie lato rozpocznie się w Szczawnicy. I to dużo wcześniej niż w całej Polsce, bo już 23 kwietnia! Uroczysty spływ flisaków przełomem Dunajca, bicie rekordu Guinnessa
w najdłuższej szarlotce na świecie, targi produktów lokalnych, a na koniec koncert zespołu Lombard – to wszystko czeka tych, który 23 kwietnia odwiedzą Szczawnicę!


Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce połączona będzie z Rozpoczęciem Sezonu Flisackiego na rzece Dunajec. Po uroczystej mszy świętej i poświęceniu łodzi, flisacy zasiądą w tratwach przystrojonych girlandami z kwiatów. Salwy armatnie ogłoszą rozpoczęcie uroczystego spływu ze Sromowiec Niżnych w stronę Szczawnicy. Spływ, przypominający ten z czasów Józefa Szalaya, upamiętni twórcę uzdrowiska i pomysłodawcę turystycznych spływów flisackich, a także wpisze się w obchody Roku Szalayowskiego ogłoszonego w 140 rocznicę śmierci tej wybitnej postaci.


Od rana zapraszamy też na górną płytę parkingu w Szczawnicy, gdzie przez cały dzień trwać będą targi produktów i wyrobów lokalnych. Będzie można spróbować sądeckich soków, owoców, przetworów i miodów, tradycyjnego pieczywa z okolic Gorlic czy małopolskiego wina, poznać pracę krywulczarki i dziegciarza, podziwiać przepiękne ludowe rękodzieło. W jaki sposób dziś warto czerpać z tradycji, pokaże pokaz mody inspirowanej folklorem Lachów Sądeckich, Pogórzan i Łemków.


Wszystkich miłośników podróży zapraszamy do Campera Małopolskiego, który odwiedził już niemal całą Europę. Tu każdy turysta zaopatrzy się w przydatne materiały promocyjne, będzie miał także szansę wygrać małopolskie czerwone korale. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych.


W tym samym czasie w „kuchni Guinnessa” z sądeckich jabłek powstawać będzie najdłuższa szarlotka na świecie. Ma mieć aż 300 metrów i składać się z 1870 kawałków (obecny rekord ustanowiony w Niemczech w 2013 roku wynosi 276,5 m). Chcecie z nami pobić rekord Guinnessa? Przynieście swój kawałek szarlotki. I pamiętajcie, że aby rekord został uznany, szarlotka musi zostać nie tylko upieczona, ale i …. zjedzona. Dlatego wszystkich miłośników ciasta z jabłkami zapraszamy do pozostania z nami do godz. 17:00, kiedy to rozpocznie się wielki finał bicia rekordu.


Po nim zaplanowano wręczenie nagród zwycięzcom konkursu organizowanego w ramach kampanii promocyjnej subregionu gorlicko-sądeckiego na portalu facebook (www.facebook.com/mot.krakow).


Na zakończenie o godz. 19:00 wystąpi Grupa Śpiewacza Flisaków, a potem zapraszamy do zabawy na koncercie zespołu Lombard, świętującego 35-lecie istnienia!


Na wszystkie wydarzenia w Szczawnicy wstęp wolny. Organizatorzy: Małopolska Organizacja Turystyczna oraz Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy zapraszają!


Szczegółowe informacje: http://mot.krakow.pl/news,236.html


Wydarzenie na portalu facebook: https://www.facebook.com/events/217593135280157/


Projekt dofinansowany z projektu „Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego powiatu gorlickiego i nowosądeckiego”.