Folkowy „woodstok” w Barcicach

Dodano do planner
Usunięto z planner
Małopolska
Start: czwartek, 27 sierpnia 2015
Koniec: sobota, 29 sierpnia 2015
Uwaga ! Folkowy „woodstok” w Barcicach koło Starego Sącza coraz bliżej. Niezwykle energetyczny Pannonica Folk Festiwal wybuchnie nad Popradem od 27 – 30 sierpnia i przez trzy dni będzie utrzymywał gorrrący klimat.

Organizatorzy 3 Pannonica Folk Festiwal zapowiadają: zaprezentujemy 8 niezwykle ciekawych i urozmaiconych zespołów prezentujących różne odmiany bałkańskiego, cygańskiego, węgierskiego i karpackiego folku. Co najmniej kilka ze sprowadzonych przez nas w tym roku zespołów to światowa czołówka gatunku, zwycięzcy i bywalcy najbardziej prestiżowych festiwali folk i world music. Sumując, udało nam się skompletować lineup, z którego jesteśmy niezwykle dumni.
Czeka nas uczta dla uszu i ogieeeń, dużo ognia, z którego słynie Pannonica.

www.pannonica.pl

Kto zatem zaprezentuje się na tegorocznej Pannonice?

Syntetyczny program 3.Pannonica Folk Festiwal

Czwartek 27.08.2015 od 19:30 do świtu
koncert 1 Ansambl Ravnica (srb)
koncert 2 Balkan Sevdah (pol)
Guczodisko w Stodole
Piątek 28.08.2015 od 18:30 do 22:30
koncert 3 Sarakina (pol)
koncert 4 Bubliczki (pol)
koncert 5 Lemon Bucket Orkestra (can)
Sobota 29.08.2015 od 18:30 do 22:30
koncert 6 Sudarynja Electro (pol)
koncert 7 Romengo & Monika Lakatos (hun)
koncert 8 Barka BrassBand (srb)

czwartek 27 sierpnia

Zaczynamy od tamburic i klimatu bałkańskiej kafany. Czwartkowe muzykowanie rozpocznie zespół Ravnica z serbskiej Suboticy, który z początku wykonywał niemal wyłącznie lokalną muzykę współtworząc lokalny styl kafana, ale odkąd stał się szeroko znany i koncertuje zagranicą włączył do repertuaru muzykę z całej b. Jugosławii, a nawet standardy muzyki klasycznej oraz popowe i rockowe evergreeny w oryginalnych tamburicowych aranżacjach.

Nasz Balkan Sevdah to krajowa czołówka gatunku. Starają się uchwycić esencje melodii i połączyć je z własnym pojmowaniem tej niezwykle bogatej i różnorodnej tradycji. Efektem jest muzyka melodyjna, dynamiczna, czasem refleksyjna, momentami dzika, pełna temperamentu i nastroju charakterystycznego dla regionu Bałkanów. Balkan Sevdach niedawno wzbogacił brzmienie o etniczne bębny (Anika).
Guczodisko w stodole w Odnozynie do białego rana. Tańce, hulanki i swawole do smakowitego melanżu rytmów bałkańskich i orientalnych, które przygotuje dla festiwalowej ciżby mistrz didżejki Ludwik Zamenhof.

piątek 28 sierpnia
Sarakina to imię pięknej, bałkańskiej dziewczyny, ale też polsko-bułgarsko-czeska grupa muzyczna łącząca muzykę bałkańską z folkiem, jazzem i world music. Wciągające kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej i macedońskiej muzyki ludowej, ale również klasycznej i z elementami improwizacji.

Bubliczki to niewątpliwie jedna z gwiazd tegorocznej Pannoniki. Zywiołowy zaciąg siedmiu młodych, piekielnie zdolnych muzyków wywodzących się z Brus (Kaszuby) i Szczecina (a więc prawie Wikingowie). O sobie sami mówią; „Cashubian Brass Banda”. Ich muzyka to doskonała mikstura muzyki folkowej, z głębokimi korzeniami w Polsce, z inspiracjami zaczerpniętymi z muzyki wywodzącej się z Półwyspu Bałkańskiego.
Lemon Bucket Orkestra to prawdziwie wybuchowa lemoniada. Zespół powstał w 2010 roku w Toronto w Kanadzie . Od Nowego Yorku po Berlin, od Bukaresztu po Barcice wszędzie, gdzie się pojawia uznawany jest za rewolucyjną bombę bez barier i bez granic. To żywioł, którego nic nie jest w stanie powstrzymać. Koncertów LBO nie da się porównać do żadnych innych. Muzykę, którą grają najczęściej określa się jako balkan-klezmer-gypsy-punk & party music mix.

sobota 29 sierpnia
Sudarynja Electro to nowoczesne, etno – folkowe, klubowe brzmienia, które narodziły się z połączenia żywiołowych, kobiecych wokali Sudarynji z elektronicznymi aranżami producenta muzycznego i DJ Rafała Gładysza. Efektem tej symbiozy jest skoczny, smaczny i energetyczny koktajl białego śpiewu oraz mocnych, orientalnych i bałkańskich bitów.

Romengo to nowe brzmienie muzyki węgierskich Romów. Popularność zjawiskowej Moniki Lakatos przekracza już granice Węgier, gdzie zaliczana jest do najbardziej wpływowych i oryginalnych romskich artystów. Jej głos jest intrygujący, energetyczny, pełen pasji, bliski najstarszym tradycjom wykonawczym. Interpretuje pieśni własne i przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycyjne pieśni Olah. Zespół ma niezwykle oryginalne brzmienie, nic więc dziwnego że z biegiem lat zyskał status węgierskiego towaru eksportowego.

To będzie prawdziwa bomba! Jeden z topowych serbskich brassbandów przybędzie na naszą łąkę nad Poprademni zagra na Pannonice finałowy koncert. Zespół Barka Brass Band powstał w roku 1998 w mieście Knjazevac w wschodniej Serbii. Muzycy z Barki występujący najczęściej w swoich „firmowych” czarnych garniturach i kapeluszach, przez co wyglądają jakby właśnie uciekli z filmu Blues Brothers. Ostatnie lata to pasmo sukcesów Barki. Na festiwalu w Guczy zespół zdobył wszystkie najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody, przechodząc do annałów tego najsłynniejszego z bałkańskich festiwali.
oprócz tego: warsztaty, filmy, tańce biesiadowanie, etno-moda, wędrówki, opowieści z podróży …animacje dla dzieci i wiele innych.

( Materiały informatorów )