Uzdrowisko Muszyna

Dodano do planner
Usunięto z planner
Małopolska
Muszyna leży w dolinie Popradu i jego dopływów Szczawnika i Muszynki, na dawnym szlaku handlowym, tzw. węgierskim. W średniowieczu wchodziła w skład „państwa muszyńskiego” – dóbr biskupów krakowskich zarządzanych przez starostów (pozostałością są ruiny zamku, siedziby starostów, oraz dwór starościński z XVIII/XIX w.). W XV w., na fali kolonizacji wołoskiej, w miasteczku zamieszkało sporo Łemków.
Ciekawostką Muszyny jest rynek – ma trójkątny kształt, na krańcach stoją XVIII/XIX-wieczne kapliczki św. Floriana i św. Jana Nepomucena. Od rynku aż do górującego nad miastem barokowego obronnego kościoła pw. św. Józefa ciągnie się ul. Kościelna z domami mieszczańskimi z XIX w. Miejscowe muzeum regionalne w dawnym zajeździe mieści pamiątki po starostach, eksponaty łemkowskie i żydowskie oraz dzieła artystów samouków.
W Muszynie, która od 1930 r. ma charakter uzdrowiska (są tu dwa sanatoria: Revita i Korona), jest sporo terenów zielonych, wśród nich park zdrojowy u stóp wzgórza zamkowego, z siłownią, ścieżką rowerową i pijalnią wody ze źródła „Józef”. W miasteczku wydzielono uzdrowiskową dzielnicę – Zapopradzie. Tu przy al. Zdrojowej znajduje się park z pawilonem – pijalnią „Antoni”. Oprócz tego na Zapopradziu usytuowano centrum rekreacji i sportu, skatepark, a także unikatowe Ogrody Zmysłów z wysoką na 11,5 m wieżą widokową na miasto i okolice.

Miejsca w pobliżu