Miłośnicy podróży obierają kierunek

Dodano do planner
Usunięto z planner
Stary Sącz, ul. S. Batorego 23
Start: piątek, 20 marca 2015, 18:00
Koniec: wtorek, 31 marca 2015, 21:00
Miłośnicy podróży obierają kierunek

Zastanawiasz się, jaki obrać kierunek w pierwszych dniach tegorocznej wiosny? To proste! Drogi wszystkich podróżników (i drogi tych, którzy o podróżach wolą raczej słuchać, niż samemu wypuszczać się w nieznane), prowadzą do Starego Sącza. Pozostał dokładnie miesiąc do rozpoczęcia 5. Festiwalu Podróży i Przygody Bonawentura. Początek jubileuszowej imprezy 20 marca. Co nas czeka w tym roku?
- Czeka nas weekendowy maraton podróżniczo – przygodowy, podczas którego do starosądeckiego Sokoła zawita prawie cały świat. Stali bywalcy zauważą dwie nowości, które wprowadziliśmy w tegorocznej, jubileuszowej edycji – zapowiada pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Wojciech Knapik. Dyrektor starosądeckie Sokoła tak rekomenduje główne wydarzenia tegorocznego spotkania miłośników podróży:
- Pierwszą nowością jest specjalny blok reporterów podróżujących i piszących książki. W starosądeckim Sokole pojawią się dwa głośne nazwiska, autorzy znakomitych książek – Jacek Hugo Bader i Paulina Wilk. Oba spotkania nie będą mieć charakteru typowego pokazu, będą bardziej zbliżone do spotkania autorskiego. Jacek Hugo Bader kapitalnie pisze i wspaniale, sugestywnie opowiada, a pretekstem zaproszenia go na Bonawenturę jest wydana w 2014 r głośnia książka „Długi film o miłości” – poświęcona wyprawie poszukiwawczej na Broad Peak, w celu odnalezienia i pochowania ciał Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego. Książka odniosła niewątpliwy sukces, ale z drugiej wywołała wiele kontrowersji w części środowiska himalajskiego (zwł. u tzw. „zakopiańczyków”), z których najpoważniejsze to; posądzenie o plagiat i brak „upoważnienia” do wypowiadania się przez autora na tematy górskie. Paulina Wilk to pisarka i reporterka młodego pokolenia. Autorka książki „Lalki w Ogniu”, w której pokazała całkowicie inny od utrwalonego obraz Indii. Poruszyła i wprowadziła do głównego nurtu dyskursu o Indiach, wiele kontrowersyjnych tez i tematów.
- Drugą nowością o charakterze iście rewolucyjny jest przedsięwzięcie towarzyszące, nocna wyprawa wysokogórska pod nazwą „Mt. Elias Extreme Expedition”, która będzie mieć miejsce w nocy z soboty na niedzielę po zakończeniu festiwalowych pokazów – zapowiada Wojciech Knapik. - Najpierw z Kosarzysk dotrzemy do bazy „HasMontains Hut” (pol. Chata Magury) by następnego dnia rano podjąć „atak szczytowy” na Mt. Elias (pol. Eliaszówkę) – eksponowany tysięcznik w paśmie granicznym.

A oto program festiwalu:

Piątek 20 marca, godz. 18 – 22.30

•Otwarcie Festiwalu / koncert muzyki szkockiej Lindsay Davidson (dudy szkockie) & The Caledonians.
•Spotkanie autorskie z reporterem Jackiem Hugo Baderem autorem głośnej książki „Długi film o miłości”, o wyprawie poszukiwawczej na Broad Peak, w celu odnalezienia i pochowania ciał Macieja Berbeki i Tomka Kowalskiego.
•Spotkanie autorskie z Pauliną Wilk autorką książki „Lalki w Ogniu”, w której pokazała całkowicie inny od utrwalonego obraz Indii. Poruszyła i wprowadziła do głównego nurtu dyskursu o Indiach, wiele kontrowersyjnych tez i tematów.
•Pokaz podróżniczy: Olek Ostrowski – człowiek z Bieszczad (Wetliny), który zdobył Cho Oyu (8201 m n.p.m.), po czym zjechał ze szczytu do bazy na nartach.

21 marca sobota, godz. 12 – 17
•Ania Czapek i Piotr Mojżyszek zapraszają na subiektywną opowieść o Socjalistycznej Republice Wietnamu. Wietnam (jak twierdzą backpakerzy) to kraj, po którym podróżuje sie łatwo i przyjemnie. Będzie i o kawie. Wietnam i kawa?!
•Przemek Cwynar, człowiek legenda znany w niektórych środowiskach jako „Groszek” , a w innych jako „Frank Sjesta”, którego motto brzmi „Weź drzwi i płyń”. Spłynął m.in. Dniestrem i Tamizą na drzwiach od WC; świat z perspektywy rzeki jest niezwykle ciekawy.
•Jacek Hugo Bader uwielbia Rosję i byłe kraje Sojuza, w których w sumie spędził prawie cztery lata. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. Samotnie odbył podróż ryskim łazikiem z Moskwy do Władywostoku (zbiór reportaży „Biała gorączka”). Z kolei „Dzienniki kołymskie”, to owoc – także samotnej – podróży na Kołymę.
•Grzegorz Petryszak – współgospodarz cyklicznych spotkań podróżniczych w „miasteczku z klimatem”, tym razem także w roli współgospodarza festiwalu, podróżnik, autor przewodników skupi się tym razem na Gruzji i Kaukazie.
•Dominik Szmajda – z towarzyszami spłynął afrykańską rzeką Dja w Kamerunie - męska rzecz, Afryka, las równikowy i dzikie plemiona.

21 marca sobota, godz. 18 – 22.30
•Łukasz Supergan – spełnił niedawno swoje marzenie i samotnie przeszedł pasmo gór Zagros w Iranie.
•Małgorzata Szumska – autorka książki „Zielona sukienka”, opowie o nostalgicznej wyprawie do Rosji i Kazachstanu śladami rodzinnej historii.
•Zbyszek Owsiak – sądeczanin, „bystrzak” (członek klubu kajakarskiego „Bystrze”) z którym przez 19 lat czekał w kolejce na pozwolenie spłynięcia rzeką Colorado. W końcu się doczekał. Uczestnik wielu ważnych polskich wypraw kajakowych na spienionych rzekach Europy, Australii, Afryki, Peru, Himalajów…
•Małgorzata i Marcin Złomscy – zabiorą nas do Patagonii (czyli prawie na kraniec świata). Patagonia to nie tylko surowe, bezludne równiny i szalejące wichry. To kraina bogata w połyskujące słońcem turkusowe jeziora, gęste lasy, rwące rzeki, strzeliste andyjskie szczyty i rozległe lodowce.
•Elias Extreme Expedition (opcja dla twardzieli w cenie 30 zł/os) – Bezpośrednio po ostatnim sobotnim pokazie: wyjazd autobusem do Kosarzysk (t i p) , nocne wejście do bazy „HasMountains Hut” opłacony nocleg „wysokogórski” w Chacie Magóry (posiłki płatne dodatkowo), rano atak szczytowy na Mt. Elias (Eliaszówka 1023 m n.p.m) z przewodnikiem i powrót ok godz. 15.30 do Starego Sącza.

22 marca niedziela, 16–20.30
•Witold Palak (laureat Kolosa) i Dorota Wójcikowska – przejechali motorem po indyjskich drogach 7100 km. Obecnie są w Indiach i na plaży Goa piszą książkę o wyprawie, która prawdopodobnie tuż przed Bonawenturą zostanie wydana przez Bezdroża.
•Marcin Dobas – znakomity fotografik, współpracuje m.in. z National Geographic, organizuje wyprawy fotograficzne w różnej rejony świata, opowie nam o jednym ze swoich ulubionych krajów, gdzie często wraca, czyli o Norwegii.
•Bracia Lewandowscy – na koniec festiwalu prawdziwy hit. Od kilku lat realizują autorski projekt „Busem przez świat”. Zaczęło się od zakupu starego volkswagena, którego odremontowali i pomalowali na niesamowite kolory. I tym wehikułem przemierzają Europę, Australię, Amerykę Południową, Stany Zjednoczone. Do Starego Sącza także zawitają swoim kolorowym busem.
•Rozstrzygnięcie plebiscytu na najlepszy pokaz podróżniczy.
•Los Companieros – koncert muzyki południowoamerykańskiej. Czteroosobowy zespół zaprezentuje nam najpierw niezwykle ciekawą muzykę prekolumbijską, a w drugiej części typowo andyjski repertuar.