Drewniane perły - czyli szlakiem świątyń z listy UNESCO

Drewniane perły - czyli szlakiem świątyń z listy UNESCO

Dodano do planner
Usunięto z planner

Drewniane perły - czyli szlakiem świątyń z listy UNESCO

Czy prawdziwe perły mogą być z ...drewna? Region sądecko-gorlicki dowodzi, że tak! Tutejsze świątynie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to najprawdziwsze perły architektury drewnianej! A mamy ich tutaj cały sznur i grubo myli się ten, kto sądzi, że to atrakcja tylko dla koneserów i znawców sztuki dawnej. Zapraszamy na szlak, gdzie dym prawosławnych świec miesza się z wonią żywicy w drewnianych kościółkach i przenikliwym zapachem nafty galicyjskich rafinerii.

DODATKOWE INFORMACJE
 • W przypadku zainteresowania grupa może wziąć udział w koncercie chóru cerkiewnego i prezentacji ikonopisania.
 • Z proponowanych nabożeństw jedno odbędzie się w obrządku wschodnim, a drugie w obrządku zachodnim.
GWARANTOWANE ŚWIADCZENIA
Wyżywienie:
 • Wariant I: 2 śniadania, 3 obiady, 3 kolacje
 • Wariant II: 3 śniadania, 4 obiady, 4 kolacje    

Noclegi:

 • Wariant I: 2 noclegi w ośrodku rekolekcyjnym w pokojach 2,3 i 4-osobowych z łazienkami,
 • Wariant II: 2 noclegi w ośrodku rekolekcyjnym w pokojach 2,3 i 4-osobowych z łazienkami; hotel pokoje 2-osobowe z łazienkami
Opieka pilota na całej trasie wyjazdu
Opłaty przewodnickie w odwiedzanych świątyniach
Zwiedzanie: Muzeum Ziemi Bieckiej, Kasztelu w Szymbarku, Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku, Zagrody Maziarskiej w Łosiu
Ubezpieczenie NNW
Transport autobusem klasy Lux na trasie: Kraków – Binarowa – Biecz – Owczary – Sękowa – Powroźnik – Brunary – Kwiatoń – Kobylanka – Łużna – Szalowa – Kraków

DODATKOWE INFORMACJE
W przypadku zainteresowania grupa może wziąć udział w koncercie chóru cerkiewnego i prezentacji ikonopisania.
Z proponowanych nabożeństw jedno odbędzie się w obrządku wschodnim, a drugie w obrządku zachodnim.

KOSZTY

Kalkulacja na autobus 50-osobowy (47 uczestników + 2 kierowców + pilot):
 • Wariant I: 465 zł/os.
 • Wariant II: 615 zł/os.
Kalkulacja na autobus 30-osobowy (27 uczestników + 2 kierowców + pilot):
 • Wariant I: 545 zł/os.
 • Wariant II: 695 zł/os.
Koszt udziału w koncercie chóru cerkiewnego i prezentacji ikonopisania ustalony będzie w trybie indywidualnym.

Kalkulacja na autobus 50-osobowy (47 uczestników + 2 kierowców + pilot):
 • Wariant I: 465 zł/os.
 • Wariant II: 615 zł/os.
Kalkulacja na autobus 30-osobowy (27 uczestników + 2 kierowców + pilot):
 • Wariant I: 545 zł/os.
 • Wariant II: 695 zł/os.
Koszt udziału w koncercie chóru cerkiewnego i prezentacji ikonopisania ustalony będzie w trybie indywidualnym.

day 1

Dzień I – Trzy perły dawnej Galicji

Wycieczkę rozpoczniemy w Binarowej, gdzie podziwiać będziemy pierwszą perełkę na naszym szlaku – Kościół św. Michała Archanioła. W jego wnętrzu pięknie zdobione jest wszystko – od ścian i sufitów po ławki, a nawet okucia drzwi! Zaraz potem zwiedzimy pobliski Biecz, czyli miasteczko nazywane małym Krakowem, a nawet polskim Carcassonne! Zobaczymy tu m.in. malowniczy Rynek wraz z Ratuszem, Muzeum Ziemi Bieckiej i kościół farny. Po obiedzie odwiedzimy drugą perłę szlaku UNESCO – Cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach. To jedna z najstarszych zachowanych cerkwi łemkowskich! Następnie w Sękowej weźmiemy udział w specjalnym nabożeństwie i zwiedzimy trzecią perłę – urokliwy kościółek św. Filipa i Jakuba.

day 2

Dzień II – Powroźnik, Brunary i Kwiatoń

Tuż po śniadaniu udamy się do Cerkwi św. Jakuba w Powroźniku – koniecznie zapytajcie przewodnika, dlaczego okna są tu tylko od południa! Po obiedzie amatorów pereł zawieziemy do Cerkwi św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych oraz do jednej z najpiękniejszych cerkwi w całej Polsce – Cerkwi św. Paraskewii w Kwiatoniu. Tam dowiecie się między innymi, czym jest płaszczenica i kim była mniszka Paraskewa.

day 3

Dzień III – Świece kościelne i cmentarne

Po wykwaterowaniu wybierzemy się do Sanktuarium w Kobylance, gdzie znajduje się łaskami słynący obraz Pana Jezusa. Jego kult był tak mocny, że nawet sam cesarz austriacki Józef w drodze wyjątku zezwolił na pielgrzymki do Kobylanki. Po obiedzie skierujemy się do Łużnej, gdzie na wzgórzu Pustki mieści się największy cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej w Galicji Zachodniej. Tam zadumać się można nad losem leżących obok siebie żołnierzy polskich, rosyjskich, niemieckich i austriackich. Następnie udamy się na nabożeństwo w Kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Szalowej. Po jego zwiedzeniu z żalem opuścimy lokalne perły i perełki i wrócimy do Krakowa.

day 4

Wariant II – Dzień IV – Zapach nafty i dźwięk hejnału

Jeśli trudno Wam opuścić klimatyczne zakątki i ciekawostki regionu Gorlic i Nowego Sącza, to zachęcamy do skorzystania z drugiego wariantu wycieczki, która w tej opcji będzie o jeden dzień dłuższa. Dzięki temu zwiedzimy same Gorlice, a w nich m.in.: Bazylikę Mniejszą Najświętszej Marii Panny, Ratusz i Dwór Karwacjanów. W południe koniecznie postarajcie się usłyszeć wygrywany na rynku hejnał „Beskidzkiego Echo”! Nie może nas też zabraknąć w Skansenie Przemysłu Naftowego na Magdalenie i w Muzeum Regionalnym im. Ignacego Łukasiewicza, który osobiście współtworzył tę kolebkę przemysłu naftowego jaką są Gorlice. Po kolacji udamy się do Krakowa.