Na Świętą Górę Jawor i Ostry Wierch – pieszo po okolicach Wysowej-Zdroju

Na Świętą Górę Jawor i Ostry Wierch – pieszo po okolicach Wysowej-Zdroju

Dodano do planner
Usunięto z planner
Dystans: 16.5 km
Czas przejścia: 6:15 h
Stopień trudności: Średnia

Na Świętą Górę Jawor i Ostry Wierch – pieszo po okolicach Wysowej-Zdroju

Przebieg: Wysowa-Zdrój – Święta Góra Jawor – Cigelka – Ostry Wierch – przełęcz Przehyba – Ropki – Przełęcz Hutniańska – Huta Wysowska – Wysowa-Zdrój

Góry Hańczowskie – jak nazywa się część Beskidu Niskiego w okolicy Wysowej-Zdroju – to niewysokie, łagodne wzniesienia porośnięte bujnymi lasami. Tam, powyżej sielskich dolin z nielicznymi zabudowaniami małych wsi, szlaki turystyczne wiodą przez dzikie, niemal pierwotne lasy. Mimo iż wyruszamy z gwarnego uzdrowiska, bardzo możliwe, że większą część trasy pokonamy, nie spotykając po drodze ani jednego turysty. Część spacerowiczów dociera z Wysowej jedynie do sławnego łemkowskiego ośrodku kultu Matki Boskiej, tj. na Świętą Górę Jawor.

Wycieczka nie wymaga nadzwyczajnej kondycji – podejścia, choć miejscami strome, są dosyć krótkie. Trzeba natomiast uważać na orientację w terenie: prawie cała trasa prowadzi znakowanymi szlakami turystycznymi (poza odcinkiem od kaplicy na Świętej Górze Jawor do granicy ze Słowacją), ale niekiedy znaki są rzadko rozmieszczone. Warto zwrócić uwagę na fakt, że między górą Jawor a niemal samym Ostrym Wierchem idziemy wzdłuż granicy słowackiej – tu trzeba podążać wzdłuż znaków słowackiego szlaku czerwonego (znaki są takie same jak na polskich szlakach), a orientację ułatwiają słupki graniczne.

Początkowy odcinek wycieczki prowadzi przez Wysową-Zdrój. Można tu obejrzeć niewielką, wciąż czynną drewnianą cerkiew. Następnie łagodnie podchodzimy polną drogą w kierunku południowym, ku grzbietowi granicznemu. Rozciąga się stąd ładny widok na dolinę Ropy z zabudowaniami Wysowej-Zdroju, Blechnarki oraz na pasmo Koziego Żebra i Jaworzynki. Potem idziemy wzdłuż Głębokiego Potoku szeroką drogą przez las, a następnie ścieżką w cieniu wielkich buków pniemy się do polanki ze studnią, ławkami i drewnianą kaplicą: to Święta Góra Jawor, najważniejszy ośrodek pielgrzymkowy Łemków. Od tej chwili będziemy wędrować cały czas lasami, jedynie na podejściu pod Cigelkę można przejść na słowacką stronę granicy, by z rozległej łąki spojrzeć ku masywowi Lackowej. Potem podążamy wąskim grzbietem przez jego liczne wzniesienia. Zaraz po opuszczeniu przecinki granicznej zdobywamy najwyższy na trasie Ostry Wierch (938 m n.p.m.), a potem usłany kamieniami i małymi skałkami wierzchołek Białej Skały. W końcu, po długim i stromym zejściu z przełęczy Przehyba, wydostajemy się na pola i łąki dawnej wsi Ropki. Dziś pozostało tu tylko kilka domów. Urokliwą doliną idziemy znów pod górę – szutrowa droga prowadzi na Przełęcz Hutniańską, z której znów rozciągają się przed nami malownicze widoki, a następnie w dół do Huty Wysowskiej. Stąd już asfaltem docieramy z powrotem do Wysowej-Zdroju.
Pokaż na mapie


Przewyższenie (m) Dystans (km)

Trasy w pobliżu