Z Jaworzyny Krynickiej ku dolinom

Z Jaworzyny Krynickiej ku dolinom

Dodano do planner
Usunięto z planner
Dystans: 13.6 km
Czas przejścia: 4:15 h
Stopień trudności: Łatwa

Z Jaworzyny Krynickiej ku dolinom

Przebieg: Jaworzyna Krynicka – Runek – „Bacówka nad Wierchomlą” – Młaki – Szczawnik

Jaworzyna Krynicka jeszcze kilkanaście lat temu była odludnym szczytem, który odwiedzali jedynie nieliczni turyści. Dziś, dzięki kolejce gondolowej wyruszającej z dzielnicy Krynicy-Zdroju Czarny Potok, na szczyt można dostać się wyjątkowo łatwo. Dzięki temu piękna górska panorama cieszy oko nie tylko zaprawionych górskich wędrowców, ale i licznych wczasowiczów i kuracjuszy. Większość z nich jednak szybko wraca w dół kolejką, nie wiedząc, że z Jaworzyny można bez większego wysiłku przejść atrakcyjną trasą aż do Szczawnika, skąd łatwo wrócić do punktu wyjścia autobusem.

Wycieczka nie jest trudna orientacyjnie, cały czas prowadzi doskonale oznakowanymi szlakami turystycznymi, a na trasie nie ma na trasie trudnych i stromych podejść. Kto poczuje się odrobinę zmęczony, może zawsze liczyć na odpoczynek i ciepły posiłek w niewielkim schronisku „Bacówka PTTK nad Wierchomlą”, znanym ze wspaniałej panoramy Beskidów i Tatr.

Początkowy odcinek wycieczki, po zachwytach, jakie wzbudza widok ze szczytu Jaworzyny Krynickiej, jest nieco monotonny. Szlak wiedzie cały czas lasem, wzdłuż głównego grzbietu. Wędrówkę można urozmaicić (i znacznie wydłużyć), schodząc szlakiem czerwonym ze szczytu do znajdującego się 200 m niżej tajemniczego skalnego grzyba, zwanego Diabelską Skałą, a następnie wrócić na grzbiet zielonym szlakiem obok schroniska PTTK na Jaworzynie. Wędrówka grzbietem przez górskie lasy zaprowadzi nas w końcu na Runek. Stąd znów przez las, a następnie przez piękne polany schodzi się do wspomnianej bacówki. Od jej niewielkiego budynku trasa zmienia się zupełnie – niemal cały czas idziemy pośród łąk i podziwiamy górskie widoki. Mijamy górne stacje wyciągów z Wierchomli Małej, w tym czynnej także latem kolejki krzesełkowej. Przechodząc przez niewielkie zagajniki bukowe i zarośla, przedostajemy się na południową stronę grzbietu. Tu wzdłuż wyciągu schodzimy ku Szczawnikowi. Dopiero dolna część zejścia znów wiedzie lasem, by w końcu doprowadzić do drogi wiodącej w dolinie przez wieś ku Muszynie: jeżdżą tędy bardzo często autobusy i busy, którymi dostać się można do Muszyny i Krynicy-Zdroju.
Pokaż na mapie


Przewyższenie (m) Dystans (km)