Z Muszyny na rowerze przez beskidzkie doliny i grzbiety

Z Muszyny na rowerze przez beskidzkie doliny i grzbiety

Dodano do planner
Usunięto z planner
Dystans: 40.0 km
Czas przejścia: 4:15 h
Stopień trudności: Trudna

Z Muszyny na rowerze przez beskidzkie doliny i grzbiety

Przebieg: Muszyna – Milik – Andrzejówka – Żegiestów – Szczawnik – Złockie – Jastrzębik – Powroźnik – Muszyna

Niebieska wstęga Popradu w okolicy Muszyny płynie pośród stromych zboczy górskich, tworząc ogromne zakola. Krajobrazy są tu oszałamiające, szczególnie w okolicy najwęższego miejsca doliny, tam gdzie rzeka opływa ciasnymi zakolami tzw. Łopatę Polską i Słowacką koło Żegiestowa. Gdy wydostaniemy się ponad dolinę Popradu, dostrzeżemy, że krajobraz znacznie się zmienia. To kraina rozległych widoków i niewysokich wzgórz, znacznie niższych niż widoczne w pobliżu najwyższe szczyty Pasma Jaworzyny Krynickiej. Tu w dolinach, w połemkowskich wsiach stoją do dziś zachowane urocze cerkwie, najczęściej zamienione na kościoły. Tu także odnajdziemy jedną z większych osobliwości przyrodniczych regionu – tzw. mofetę w Jastrzębiku.

Opisana trasa, choć wiedzie w 90% drogami asfaltowymi, jest przeznaczona przede wszystkim dla rowerów górskich: odcinek z Żegiestowa do Szczawnika prowadzi drogami gruntowymi. Szczególnie trudny jest zjazd do Szczawnika, często zniszczony przez działalność drwali zwożących drewno z lasu. Po deszczach ten odcinek zmienia się w błotniste grzęzawisko. Kto nie lubi jeździć szosami asfaltowymi o sporym natężeniu ruchu, może łatwo trasę skrócić, przebywając pociągiem najbardziej ruchliwy jej odcinek – z Muszyny do Żegiestowa. Trzeba jednak pamiętać, że jest to także odcinek chyba najatrakcyjniejszy krajobrazowo.

Wycieczka tą trasą to okazja do zwiedzenia wielu zabytków. Można zacząć od rynku w Muszynie z dwoma ślicznymi kapliczkami z posągami św. Jana Nepomucena i św. Floriana oraz od spaceru ul. Kościelną z małomiasteczkową zabudową do cennego, barokowego kościoła o charakterze obronnym. Nad miasteczkiem wznosi się niewielkie wzgórze z ruinami zamku strzegącego kiedyś przejścia wzdłuż doliny Popradu. Prócz Muszyny ciekawe są dawne cerkwie: przede wszystkim wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO drewniana cerkiewka w Powroźniku, poza nią drewniane świątynie w Jastrzębiku, Złockiem, Szczawniku, Andrzejówce i Miliku, a także murowana cerkiew w Żegiestowie. W uzdrowiskowej części tej ostatniej miejscowości zwracają uwagę modernistyczną architekturą gmachy sanatoriów i domu zdrojowego – niestety, częściowo niszczejące w opuszczeniu. Zupełnie innego rodzaju atrakcję odnaleźć można przy drodze ze Złockiego do Jastrzębika: jest tu mofeta, czyli miejsce, gdzie spod ziemi w sposób naturalny wydobywa się dwutlenek węgla.
Pokaż na mapie


Przewyższenie (m) Dystans (km)