Pijalnia wód mineralnych w Wysowej-Zdroju

Dodano do planner
Usunięto z planner
Wysowa-Zdrój
Wysowa-Zdrój to wieś leżąca w dolinie Ropy. Powstała w połowie XIV w., ma charakter uzdrowiskowy i jest świetną bazą turystyczną do wycieczek pieszych, rowerowych oraz konnych w Beskid Niski (zwłaszcza zachodnią jego część).
Tuż przy wjeździe do wsi widać drewniany kościół pw. NMP Wniebowziętej z początku XX w., zbudowany z myślą o przybywających kuracjuszach. O wielokulturowości świadczy zaś klasyczna łemkowska cerkiew pw. św. Michała z 1779 r. Na zboczu góry Jawor znajduje się zaś miejsce pielgrzymkowe – Święta Góra Jawor – dwa razy w roku odwiedzane przez prawosławnych i greckokatolickich wiernych.
U stóp pasm Jaworzynki i Koziego Żebra rozłożyła się uzdrowiskowa część Wysowej-Zdroju. Tu wzdłuż niewielkiego potoku rozciąga się park zdrojowy z końca XIX w. ze zrekonstruowaną pijalnią wód mineralnych (powstałą na początku XX w.) proponującą szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowe ze źródeł „Aleksandra” i „Franciszek”.
Amatorzy rekreacji znajdą tu park linowy i park wodny, a także stajnię Jaśminowy Raj i stadninę koni Osława. We wsi można liczyć na nocleg w gospodarstwach agroturystycznych (Julia, Słoneczko), pensjonatach (Anna-Maria, Zacisze) czy w pokojach gościnnych (U Sylwestra, Ramis, Paula). Na smaczne, regionalne posiłki zaprasza karczma Gościnna Chata.

By spróbować miejscowych wód mineralnych i skorzystać z ich dobroczynnych właściwości, najlepiej udać się do parku zdrojowego. Tu pośród starych drzew i pięknych klombów stoi drewniany pawilon z gankami wspartymi na ozdobnych słupach. Nakryty wysokim dachem z sygnaturką, jest ukończoną w 2006 r. rekonstrukcją pijalni wód mineralnych z początku wieku, spalonej przed 50 laty. Kuracjusze najchętniej piją tu najmocniej zmineralizowane wody ze zdrojów „Aleksandra” i „Franciszek”. Są to szczawy wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowe.

Miejsca w pobliżu