Pijalnia Artystyczna w Piwnicznej-Zdroju

Dodano do planner
Usunięto z planner
Piwniczna-Zdrój, ul. Zdrojowa 42
18 4464453
Piwniczna-Zdrój leży nad Popradem, w otoczeniu wzgórz (m.in. Eliaszówka, Niemcowa), przy dawnym szlaku handlowym na Węgry.
Piwniczańskie muzeum regionalne prezentuje historię miasta i mieszkających w okolicy Czarnych Górali (m.in. miniatury folusza i tartaku wykonane przez miejscowego artystę – rzeźbiarza Edwarda Grucelę), a także dawny sprzęt narciarski. W Piwnicznej bowiem panują dobre warunki śniegowe, dzięki czemu powstały tu stacje narciarskie, wśród nich ta w Suchej Dolinie (obok niej stoi ski-hotel Sucha Dolina).
Na rynku w miasteczku stoi ciekawy obiekt – tzw. studnia z posągiem św. Floriana i cysterną na wodę. Zbiornik ten miał duże znaczenie przeciwpożarowe i jak na ironię, został zniszczony w 1876 r. przez… pożar. Nad Piwniczną góruje biała sylwetka XIX-wiecznego kościoła pw. Narodzenia NMP z wartościowymi witrażami i mozaiką nad ołtarzem.
W uzdrowiskowej dzielnicy o nazwie Zawodzie znajduje się deptak wzdłuż Popradu, którym można dojść do skweru z pijalnią wody mineralnej „Piwniczanka” (szczawa magnezowo-wapniowa). Większy, obudowany zdrój „Piwniczanki”, umiejscowiono w parterowym budynku przypominającym dworek – Pijalni Artystycznej. Odbywają się tam występy, wystawy, koncerty, funkcjonuje kawiarnia.
Oprócz uprawiania sportów zimowych i turystyki górskiej, z Piwnicznej-Zdroju można popłynąć Popradem na tratwach do Rytra.

W Zawodziu, uzdrowiskowej dzielnicy Piwnicznej-Zdroju, ponad deptakiem stoi urokliwy, parterowy budynek, przypominający niewielki dworek – to pijalnia wody mineralnej „Piwniczanka”. Wejście poprzedza skwerek z fontanną, zaś naturalną szczawę o wysokiej zawartości magnezu i wapnia popijać można na tarasie przed pijalnią lub w jej wnętrzu, choć oczywiście można też zamówić kawę czy ciastka, lody oraz inne smakołyki. Tu pośrodku dużej sali znajduje się obudowany zdrój. Pijalnia zwana jest Artystyczną nieprzypadkowo – zadbano o miejsce na występy i różne wydarzenia, takie jak wystawy, recitale, koncerty.

Miejsca w pobliżu