Atrakcje Pogórza w okolicy Gorlic

Atrakcje Pogórza w okolicy Gorlic

Dodano do planner
Usunięto z planner
Dystans: 82.5 km
Czas przejścia: 8:30 h
Stopień trudności: Łatwa

Atrakcje Pogórza w okolicy Gorlic

Przebieg: Gorlice – Biecz – Binarowa – Staszkówka – Łużna – Szalowa – Stróże – Grybów – Ropa – Szymbark (spacer do „Morskiego Oka”) – Gorlice

W dolinie rzeki Ropy i na Pogórzu Ciężkowickim wokół samotnej Maślanej Góry wiedzie trasa atrakcyjnej wycieczki. To region przesiąknięty historią, z którą zetknąć się można na niemal każdym kroku: w okolicy Gorlic rodził się przemysł naftowy, Biecz zasłynął od średniowiecza jako ośrodek handlu winem na szlaku ku Węgrom, w Szymbarku renesansowy kasztel przypomina o latach świetności niewielkiego ośrodka w dolinie Ropy, a rozrzucone pośród pogórskich wzniesień cmentarze wojskowe są świadectwem krwawych zmagań w latach I wojny światowej. To wtedy, wiosną 1915 r., rozegrała się w okolicy Gorlic jedna z najważniejszych i decydujących dla losów walk na froncie wschodnim bitew tej wojny.

W cieniu wielkiej historii żyli w miasteczkach i wsiach Polacy, Łemkowie i Żydzi. Dzięki temu zróżnicowaniu narodowościowemu mamy możliwość podziwiania różnorodnych zabytków architektury. Wycieczka nie jest długa, ale na trasie znajduje się tyle atrakcji, że może braknąć czasu na ich zwiedzenie w jeden dzień. Można zatem albo rozłożyć zwiedzanie na dwa dni, albo zrezygnować z części obiektów, wybór tego, co nie jest godne zobaczenia, może być jednak trudny! Jeśli zdecydujemy się na zwiedzanie dwudniowe, możemy trasę jeszcze uatrakcyjnić, wybierając się z Szymbarku na spacer do jeziorka zwanego „Morskim Okiem” położonego na wielkim osuwisku pod Maślaną Górą.

Wycieczkę rozpoczynamy w Gorlicach. Tu znajduje się miejsce, w którym zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa, a także interesujący Skansen Przemysłu Naftowego. W Muzeum Regionalnym PTTK można zapoznać się z okolicznościami i przebiegiem bitwy gorlickiej w maju 1915 r. Wizyta w Bieczu to z kolei okazja do zobaczenia uroczego starego miasta z cennymi zabytkami: gotycką kolegiatą, renesansowym ratuszem i średniowiecznymi obwarowaniami miejskimi, a także do zwiedzenia interesujących ekspozycji miejscowego muzeum. Wielu turystów przyciąga mały, lecz nadzwyczaj cenny dzięki renesansowym polichromiom drewniany kościół w Binarowej, zabytek z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejny piękny drewniany kościół zobaczymy w Szalowej, zaś w Szymbarku znajduje się skromna cerkiew łemkowska. Inne interesujące obiekty drewniane zobaczymy w skansenach w Stróżach (to oryginalny skansen pszczelarski) i Szymbarku. Wcześniej, w Staszkówce i Łużnej, można zobaczyć duże cmentarze wojskowe z I wojny światowej.
Pokaż na mapie


Przewyższenie (m) Dystans (km)