Przez Beskid Niski z Wysowej-Zdroju do Wapiennego szlakiem cerkwi i cmentarzy

Przez Beskid Niski z Wysowej-Zdroju do Wapiennego szlakiem cerkwi i cmentarzy

Dodano do planner
Usunięto z planner
Dystans: 66.5 km
Czas przejścia: 5:00 h
Stopień trudności: Średnia

Przez Beskid Niski z Wysowej-Zdroju do Wapiennego szlakiem cerkwi i cmentarzy

Przebieg: Wysowa Zdrój – Hańczowa – Uście Gorlickie – Kwiatoń – Skwirtne – Regietów (spacer na Rotundę) – Smerekowiec – Zdynia – Konieczna (spacer do cmentarza na Beskidku) – Zdynia – Małastów – Sękowa – Męcina Wielka – Wapienne

Dwa niewielkie uzdrowiska – Wysowa-Zdrój i Wapienne – leżą między wzniesieniami Beskidu Niskiego. Tam także pośród łagodnych krajobrazów odnajdziemy ciche, zapomniane wsie. U stóp gór, porośniętych bujnymi lasami, widnieją w dolinach bajkowe wieżyczki z baniastymi hełmami, wieńczącymi drewniane cerkiewki łemkowskie, czasem pośród nielicznych domów spostrzeżemy starą chyżę – tradycyjną drewnianą chatę. Wysoko pod górskimi grzbietami wystrzelają zaś pod niebo oryginalne, drewniane wieże i zdobne krzyże: cmentarze wojskowe z okresu I wojny światowej. A same uzdrowiska to kameralne, zadbane miejscowości. W Wysowej-Zdroju można pospacerować po parku zdrojowym, próbując wód mineralnych w eleganckiej, drewnianej pijalni, zaś w mniejszym Wapiennem można skorzystać z kąpieliska lub wybrać jedną z kuracji oferowanych w tutejszych sanatoriach.

Podróż tą trasą oznacza konieczność jazdy lokalnymi szosami po górskich drogach. Na szczęście tylko krótki odcinek wiedzie wyjątkowo wąską drogą: od Kwiatonia, przez Skwirtne, Regietów i Smerekowiec do Zdyni. Mniej wprawnym w jeździe po górskich drogach kierowcom niejaką trudność może sprawić odcinek szosy z Koniecznej do Gorlic przez Przełęcz Małastowską. Trasę wycieczki samochodowej warto przerwać nie tylko na zwiedzanie zabytków, ale również na niedługie spacery do szczególnie efektownych cmentarzy wojennych z I wojny światowej, tj. znajdującego się na szczycie góry Rotunda nad Regietowem cmentarza nr 51 oraz leżącego na granicznym grzbiecie Beskidek nad Konieczną cmentarza nr 46.

Spośród zabytkowych cerkwi na trasie uwagę przyciąga świątynia w Kwiatoniu, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ale piękne drewniane cerkwie znajdziemy także m.in.: w Wysowej-Zdroju, Hańczowej, Skwirtnem i Zdyni. Oryginalną budowlą jest murowana cerkiew w Smerekowcu. Zbaczając nieco z trasy, możemy odwiedzić kolejny zabytek z listy UNESCO: drewniany kościółek w Sękowej. Drewno jest także głównym materiałem na budowanych w Beskidzie Niskim w okresie I wojny światowej cmentarzach wojskowych: nie tylko na wspomnianych wyżej nekropoliach na szczytach wzgórz, ale również w tych łatwiej dostępnych. Wyjątkowymi walorami estetycznymi mogą pochwalić się cmentarze w Gładyszowie (nr 55) i na Przełęczy Małastowskiej (nr 60).
Pokaż na mapie


Przewyższenie (m) Dystans (km)

Trasy w pobliżu