Międzykulturowy Szlak Turystyczny Pogranicza Polsko-Słowackiego – trasa północna

Międzykulturowy Szlak Turystyczny Pogranicza Polsko-Słowackiego – trasa północna

Dodano do planner
Usunięto z planner
Dystans: 80.0 km
Czas przejścia: 5:00 h
Stopień trudności: Łatwa

Międzykulturowy Szlak Turystyczny Pogranicza Polsko-Słowackiego – trasa północna

Przebieg: Nowy Sącz – Marcinkowice – Tęgoborze – Just – Wytrzyszczka – Tropie – Rożnów – Bartkowa – Podole – Przydonica – Bartkowa – Gródek nad Dunajcem – Zbyszyce – Nowy Sącz

Kręta dolina Dunajca, który licznymi meandrami przebija się na północ od Nowego Sącza pośród stromych wzgórz pogórzy Wiśnickiego i Ciężkowickiego, była od wieków ważnym szlakiem komunikacyjnym. Tędy wędrowali kupcy, przeciągały wojska i podążali pielgrzymi, a także osadnicy, którzy zasiedlali górskie doliny. To dlatego wzdłuż tej trasy, niegdyś łączącej Małopolskę z Węgrami, a dziś ze Słowacją, znajduje się niezliczona ilość zabytków: zamków, kościołów, dworów i innych. Od ponad pół wieku turystów przyciągają tu nie tylko zabytki, ale i możliwość wypoczynku nad wodą. Dzięki budowie wielkiej zapory na Dunajcu w Rożnowie i mniejszej w Czchowie powstały dwa jeziora: Czchowskie, o stromych, trudno dostępnych i zalesionych brzegach, oraz Rożnowskie. To ostatnie jest wspaniałym miejscem wypoczynku i uprawiania sportów wodnych, m.in. żeglarstwa.

Zwiedzając okolice Rożnowa i Czchowa Międzykulturowym Szlakiem Turystycznym Pogranicza Polsko-Słowackiego, będziemy mieli nie raz okazję podziwiać panoramy obu jezior, znanych ze swej malowniczości. Ale to nie jedyna atrakcja trasy. Wielu turystów i pielgrzymów z Polski, ale również ze Słowacji i Węgier zmierza do Tropia. Na wzgórzu, ponad taflą Jeziora Czchowskiego, stoi prastary kościółek – częściowo romańska budowla z XI w. Mieści się tu sanktuarium św.św. Andrzeja Świerada i Benedykta, czczonych szczególnie u naszych południowych sąsiadów. Warte uwagi są również dwa inne średniowieczne murowane kościółki – nad Jeziorem Rożnowskim w Zbyszycach i nieco na uboczu mniej znana świątynia gotycka w Wielogłowach. W tej ostatniej miejscowości, tuż obok kościoła, stoi ciekawy, drewniany dwór alkierzowy. Inne rezydencje dworskie znajdziemy w Zbyszycach, Tęgoborzy, Marcinkowicach i Rożnowie, gdzie zaraz przy budynku dworu są pozostałości fortecy sławnego hetmana Jana Tarnowskiego, a na pobliskim wzgórzu – zamku Zawiszy Czarnego. Z kolei dwór w Marcinkowicach związany jest z postacią innego wielkiego Polaka – Józefa Piłsudskiego, który kwaterował tu w 1914 r., a na pobliskim cmentarzu pochowano kilku poległych tu w walce z wojskami rosyjskimi żołnierzy dowodzonych przez niego Legionów Polskich.
Pokaż na mapie


Przewyższenie (m) Dystans (km)