Okolice Gorlic – Szlakiem Naftowym

Okolice Gorlic – Szlakiem Naftowym

Dodano do planner
Usunięto z planner
Dystans: 66.1 km
Czas przejścia: 7:30 h
Stopień trudności: Łatwa

Okolice Gorlic – Szlakiem Naftowym

Przebieg: Gorlice – Ropica Polska – Szymbark – Ropa – Łosie – Bielanka – Siary – Sękowa (spacer do cmentarza wojskowego nr 80) – Rozdziele – Kryg – Kobylanka – Libusza – Zagórzany – Gorlice

Pośród wzgórz i dolin Beskidu Niskiego i podgórzy w okolicy Gorlic rodził się przed 150 laty przemysł naftowy. Ale w dolinie Ropy naturalne wypływy płytko zalegającej ropy („oleju skalnego”) znane były już od kilku wieków. Zwiedzając region Szlakiem Naftowym, poznać można miejsca związane zarówno z początkami kopalnictwa ropy, jak i z jej wcześniejszym wykorzystaniem przez miejscową ludność. Wycieczka jest także okazją do obejrzenia wielu innych zabytków, przede wszystkim cennych obiektów architektury drewnianej, w tym również wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wycieczka wiedzie w dużej mierze lokalnymi drogami, choć pierwszy odcinek (z Gorlic do Ropy) to ruchliwa szosa krajowa nr 28. Boczne drogi w okolicy są najczęściej niezbyt ruchliwe, a ich nawierzchnia asfaltowa jest dobrej jakości. Trasę można w kilku miejscach zmodyfikować, docierając do jeszcze wielu innych atrakcji, lecz wówczas może zabraknąć czasu na dokładne zwiedzenie wszystkich!

Wyruszając z Gorlic, warto na początek zatrzymać się przy kapliczce, obok której zapłonęła pierwsza w świecie uliczna lampa naftowa – wynalazek Ignacego Łukasiewicza, który wykorzystał do pionierskich prac nad destylacją nafty z ropy miejscowe złoża. Do „naftowych” atrakcji należą skanseny przemysłu naftowego w Sękowej, Libuszy, a także w Gorlicach. W Krygu można jeszcze dojrzeć wśród pól tzw. kiwony, czyli urządzenia pompujące ropę z niewielkich, płytkich odwiertów. Z łatwo dostępnymi naturalnymi wypływami ropy związane było natomiast od wieków lokalne rzemiosło w Łosiach. Tutejsi Łemkowie wytwarzali dzięki temu rodzaj smaru, zwanego mazią. Wyruszali stąd swymi wozami „maziarskimi” w dalekie podróże, handlując mazią nawet w odległych krajach. O rzemiośle maziarskim wiele można dowiedzieć się w miniskansenie Zagroda Maziarska w Łosiach. Ciekawe przykłady ludowego budownictwa drewnianego są w większym skansenie w Szymbarku. Tu także obejrzeć można niezwykły renesansowy kasztel Gładyszów. Spośród wielu drewnianych świątyń kilku wyznań przy trasie wycieczki wyróżnia się przede wszystkim kościółek w Sękowej, ale warto też wydłużyć podróż o niedaleką cerkiew w Owczarach Górnych. Obie budowle są wpisane na listę UNESCO. Na zakończenie wycieczki można w Zagórzanach odwiedzić niezwykłe mauzoleum – piramidę grobową arystokratycznej rodziny Skrzyńskich, m.in. hrabiego Aleksandra Skrzyńskiego, premiera z okresu II Rzeczpospolitej.
Pokaż na mapie


Przewyższenie (m) Dystans (km)

Trasy w pobliżu