Okolice Gorlic szlakami naftowym i architektury drewnianej

Okolice Gorlic szlakami naftowym i architektury drewnianej

Dodano do planner
Usunięto z planner
Dystans: 46.0 km
Czas przejścia: 4:30 h
Stopień trudności: Średnia

Okolice Gorlic szlakami naftowym i architektury drewnianej

Przebieg: Gorlice – Owczary Górne – Siary – Sękowa – Męcina Wielka – Wapienne – Rozdziele – Lipinki – Libusza – Kobylanka – Gorlice

Przed ponad 150 laty w okolicach Gorlic rodził się przemysł naftowy. To w Gorlicach zapłonęła pierwsza lampa naftowa, której wynalazca, Ignacy Łukasiewicz, właśnie w tym mieście uzyskał z ropy czystą naftę. Było to możliwe także dlatego, że w sąsiedztwie Gorlic, na łagodnych zboczach u stóp pierwszych wzniesień Beskidu Niskiego, znajdowały się łatwo dostępne złoża ropy. W czasie niezbyt długiej wycieczki rowerowej z Gorlic można zobaczyć kilka zabytków i atrakcji związanych z kopalnictwem ropy naftowej. Ale to nie jedyne atrakcje trasy – są tu również piękne przykłady ludowej architektury drewnianej. W pobliżu trasy można również odwiedzić cmentarze wojskowe z I wojny światowej. Warto nieco wydłużyć wycieczkę, zbaczając do kilku innych atrakcji.

Wycieczka przeznaczona jest przede wszystkim dla rowerzystów, choć jej trasę można pokonać także samochodem. Do jej przejechania nie potrzeba roweru górskiego, bo cały czas jedzie się drogami asfaltowymi, najczęściej lokalnymi o niewielkim natężeniu ruchu. Jedyną trudnością mogą być strome podjazdy, które na szczęście nie są długie. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, by pokonać całą trasę, może ją skrócić o ponad 10 km, nie jadąc z Gorlic przez grzbiet Musiałówki do Owczarów Górnych, tylko udając się od razu do Sękowej niebieskim szlakiem rowerowym z centrum miasta wzdłuż biegu potoku Sękówka.

Nim na dobre opuścimy Gorlice, warto zatrzymać się przy kapliczce stojącej w miejscu, gdzie zapłonęła pierwsza w świecie uliczna lampa naftowa. Zaraz potem boczną uliczką wspinamy się na widokowy grzbiet Musiałówki, skąd wąska nitka asfaltu prowadzi do Siar Górnych. Stamtąd można udać się do miejscowości Owczary Górne, by zobaczyć drewnianą cerkiew – zabytek z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejne arcydzieło architektury drewnianej to kościółek w Sękowej, także wpisany na listę UNESCO. W Sękowej można ponadto podejść do kilku cmentarzy wojskowych z I wojny światowej (zwłaszcza do cmentarza nr 80) oraz odwiedzić nieduży Skansen Przemysłu Naftowego. Kolejne „tropy” naftowe na trasie to nieczynna już kopalnia w Lipinkach oraz jeszcze jeden skansen naftowy w Libuszy. Możemy zwiedzić również cerkwie w Męcinie Wielkiej i Wapiennem. Na zakończenie można zajrzeć do Gorlickiego Skansenu Przemysłu Naftowego na wzgórzu Magdalena ponad miastem.
Pokaż na mapie


Przewyższenie (m) Dystans (km)

Trasy w pobliżu