Na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego

Na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego

Dodano do planner
Usunięto z planner
Dystans: 19.6 km
Czas przejścia: 8:30 h
Stopień trudności: Trudna

Na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego

Przebieg: Rytro – dolina Roztoki Wielkiej – Wdżary Niżne – Wielka Przehyba – Radziejowa – przełęcz Żłobki – Jaworzyna – dolina Roztoki Wielkiej – Rytro

Wysoko ponad dolinę Popradu, ponad Rytro i Piwniczną-Zdrój, ponad przepastne górskie lasy w dolinach Roztoki Wielkiej i Małej wyrasta masyw Radziejowej (1262 m n.p.m.). By trafić na szczyt, trzeba mieć kondycję do odbycia długiej górskiej wycieczki. Nagrodą jest nie tylko panorama z wieży widokowej na szczycie, ale też wrażenia z wędrówki pośród dzikich gór. Szczytowe partie Pasma Radziejowej oraz doliny obu potoków Roztoki to siedlisko rzadkich gatunków zwierząt: skrytego, dużego ptaka głuszca, a także wilka, rysia, wreszcie władcy tych gór – niedźwiedzia brunatnego.

Wycieczkę najlepiej rozpocząć od parkingu na końcu asfaltowej drogi w dolinie Roztoki Wielkiej. Stąd podążamy w górę doliny drogą za znakami niebieskiego szlaku. W dole, pośród głazów i bystrzyn, huczy krystalicznie czysta woda potoku, a na drogę cień rzucają ogromne buki. Mijamy pomnik partyzantów i źródełko. W górze doliny szlak prowadzi w prawo, na grzbiet Wdżarów. Idąc w górę grzbietem, podążamy głównie lasem, mijając od czasu do czasu niewielkie polany. Na Wietrznych Dziurach mijamy odsłonięcie wietrzejących skałek piaskowcowych, by w końcu wydostać się na główny grzbiet. Biegnie nim czerwony Główny Szlak Beskidzki. Można idąc nim w prawo, w 20 min dojść do schroniska PTTK na Przehybie. Trasa wycieczki wiedzie jednak w lewo i trawersuje zbocza Wielkiej Przehyby. Z wyrębów pod szczytem rozciąga się panorama sięgająca Tatr. Wyżej, z grzbietu Złomistego Wierchu mamy z kolejnych wyrębów widoki na przeciwną stronę grzbietu ku dolinie Popradu i Pasmu Jaworzyny Krynickiej, w końcu na samą Radziejową. Gdy wreszcie zdobędziemy jej szczyt, możemy obejrzeć z wieży widokowej panoramę na wszystkie strony świata. Z Radziejowej trzeba zejść stromo na przełęcz Żłobki. Stąd schodzimy w prawo dużą leśną drogą stokową, zboczami doliny Roztoki Małej. Wiedzie tędy szlak rowerowy oraz lokalny szlak pieszy znakowany na żółto. Niedługo odbijamy wraz z żółtym szlakiem do góry w lewo. Mniejsza leśna droga trawersuje boczny grzbiet pod szczytem Jaworzyny. Mijamy polany, dzikie górskie knieje i wreszcie trafiamy na bardzo strome zejście ścieżyną pośród buczyn. W końcu doliną bocznego potoku dochodzimy do doliny Roztoki Wielkiej. Zaraz po przejściu przez potok trafimy już na parking, skąd zaczynaliśmy wycieczkę.
Pokaż na mapie


Przewyższenie (m) Dystans (km)