Tajemnice Beskidu Niskiego

Tajemnice Beskidu Niskiego

Dodano do planner
Usunięto z planner
Dystans: 28.0 km
Czas przejścia: 3:45 h
Stopień trudności: Trudna

Tajemnice Beskidu Niskiego

Przebieg: Krzywa – Wołowiec – Nieznajowa – Radocyna – Czarne – Jasionka – Krzywa

Szerokie, opuszczone doliny, gdzie tylko kamienne krzyże i resztki dawnych cmentarzy pozostały po opuszczonych wsiach. Łagodne, lecz porośnięte dzikimi kniejami grzbiety i szczyty. Zagubione w górskim krajobrazie drewniane cerkiewki – to kwintesencja pejzażu Beskidu Niskiego. Tu turysta przez długie godziny nie spotka nikogo na szlaku, tu trzeba nie raz dobrze się rozejrzeć, by odnaleźć dalszy odcinek ścieżki. Nie raz przyjdzie też pokonywać potoki w bród, bo mosty zabrała powódź lub po prostu nigdy ich nie było... Wędrówka czy jazda rowerem po tych okolicach nie jest łatwa, ale daje ogromną satysfakcję odkrywania nieznanego.

Wycieczka przez najdalsze południowo-wschodnie krańce powiatu gorlickiego to trasa rowerowa dla rowerzystów zaprawionych w jeździe na górskim rowerze. Mniej niż jedna trzecia część trasy wiedzie asfaltowymi drogami – reszta to albo szutrówki, albo drogi gruntowe czy nawet wijące się wśród lasów ścieżki. Najtrudniejszy odcinek prowadzi z Wołowca do miejsca po dawnej wsi Nieznajowa. Wąską ścieżynę w kilku miejscach podmył wartki potok Zawoja, który zresztą trzeba kilka razy pokonać, przenosząc rower. Z tego względu pokonanie trasy po dużych opadach deszczu czy też po roztopach może okazać się niemożliwe. Wycieczkę można łatwo skrócić o blisko 9 km, nie jadąc w górę doliny Wisłoka przez Radocynę do dawnego cmentarza, tylko skręcając od razu do dawnej wsi Czarne, skąd blisko już do Krzywej przez Jasionkę.

Atrakcjami na trasie, prócz beskidzkich krajobrazów, są dwie drewniane cerkwie łemkowskie: w Krzywej i Wołowcu, a także stare cmentarze w opuszczonych wsiach: Nieznajowej, Radocynie i Czarnem. Często też mija się stojące samotnie pośród zarastających łąk kamienne krzyże i kapliczki – aż do wysiedlenia Łemków po II wojnie światowej stały one pośród ludnych wsi, obok domów. Pośród dolin na opuszczonych polach odnaleźć można również cmentarze wojskowe z I wojny światowej: prócz znajdujących się przy trasie takich cmentarzy w Radocynie i Czarnem można również zboczyć do cmentarza w miejscu dawnej wsi Długa i kolejnego w dolinie Lipnej.
Pokaż na mapie


Przewyższenie (m) Dystans (km)